Lt En Ru

+370 45 581111 +370 698 73030 [email protected]

Stipriausi Lietuvoje darbo laikas

Registratūra: 8:00-19:00

Sporto salė: 8:00-20:00

Vidurių užkietėjimai gydomi ir chirurgiškai

Autorius: Vitalė Bružienė, gydytoja
Kalbamės su Vilniaus universiteto chirurgijos katedros docentu medicinos mokslų daktaru klinikų bendrosios chirurgijos skyriaus vedėju Algimantu Stašinsku. Gydytojas, turintis 22 metų chirurgo darbo patirtį, pradeda bendradarbiauti su mūsų klinika, kurioje reguliariai konsultuos ir gydys pacientus.
     -Gerbiamas kolega, viena iš jūsų moksliniame darbe nagrinėjamų sričių – lėtinis žarnų nepraeinamumas bei vidurių užkietėjima  . Kodėl jūs pasirinkotenagrinėti būtent šią problemą?
 – Šių susirgimų dažnis gerėjant gyvenimo sąlygoms, keičiantis mitybos įpročiams sutinkami vis dažniau. Neretai po šių, rodos, kartais nereikšmingų skundų bei simptomų skraiste slypi pavojingi pilvo organų susirgimai.Tai ir onkologiniai susirgimai, įvairios gėrybinės žarnų ar kt. pilvo organų ligos. Laiku diagnozavus bei pašalinus priežastį  galima užkirsti kelią įvairioms negandoms, užleistiems susirgimų atvejams.
Žarnų nepraeinamumas – tai būklė, kai sutrinka žarnų turinio slinkimas link išangės. Žarnų nepraeinamumas gali būti dinaminis (kai išnyksta žarnyno motorika) ir mechaninis (kai žarnyno turinio slinkimui trukdo kliūtis žarnose ar už jų ribų).
Dažnai tai pasireiškia kaip vidurių užkietėjimas, kurį neretai tenka gydyti ir chirurgams.
   – Gal papasakotumėte apie tai plačiau.
  – Vidurių užkietėjimas – obstipacija – tai liguista būklė, kai normaliai ir racionaliai maitindamasis žmogus tuštinasi rečiau kaip kas 48 valandas arba tuštinamasi kelis kartus per dieną po nedaug kietų išmatų, nejaučiant palengvėjimo po tuštinimosi. Vidurių užkietėjimo priežastimi gali būti prastas maisto suskaidymas, virškinimo problemos. Tada šios problemos galima atsikratyti medikamentų, dietos, mitybos koregavimo būdu. Tačiau minėtos priemonės nepadeda, jei vidurių užkietėjimo priežastys yra pačioje storojoje žarnoje, kurių negalima pagydyti vaistais.
Dėl vidurių užkietėjimo kenčiantiems žmonėms specialistų pagalbos reikėtų ieškoti, jei tuštinamasi rečiau nei tris kartus per savaitę, jei stanginimasis vyksta ilgiau nei 25 proc. tuštinimosi laiko, jei išmatos nuolat kietos ir jei, nepavyksta pasveikti, arba pasiekiamas tik trumpalaikis pagerėjimas, o, nutraukus vaistus, viduriai vėl kietėja.Todėl tokie žmonės dažnai vaikšto nuo vieno specialisto eina pas kitą, bando įvairiausius vaistus, o tokio gydymo rezultatai vistiek lieka blogi, nes kai kuriais vidurių užkietėjimo atvejais chirurgo įsiskišimas yra tiesiog neišvengiamas. Tai – : esant sulėtinto tranzito obstipacijai ir obstrukcinės defekacijos obstipacijai.
    Sulėtinto tranzito obstipacija – tai patologija, kuomet visa storoji žarna arba visas žarnynas labai lėtai juda, lėtai stumia turinį pirmyn, žmonės nesituština savaitę ir daugiau.
Obstrukcinės defekacijos obstipacija – tai patologija, kai yra sutrikęs pats tuštinimosi procesas.       Dažniausiai tokie žmonės skundžiasi, jog jaučia, kad nori pasituštinti, tačiau negali, o jei ir pavyksta, visada išlieka ne visiško pasituštinimo jausmas.
Jei dėl vidurių užkietėjimo kenčiantį pacientą gydantis gydytojas nežino šių dviejų patologijų, žmonės kenčia ilgus metus, o liga vis daugiau komplikuojasi. Su amžiumi problemos dar didėja Šios vidurių užkietėjimo priežastys šalinamos tik chirurginiu būdu.
   -Kaip tai diagnozuojama?
  – Labai daug infornmacijos suteikia kruopšti paciento apklausa ir apžiūra. Kartais prireikia ir specifinių tyrimų. Tai – defekografija, (žmogaus tiesioji žarna pripildoma rentgenui kontrastinės medžiagos, o po to tuštinimosi procesas stebimas rentgenu), mažojo dubens raumenų funkcijų tyrimas ir dar kai kurie kiti tyrimai.
 – Žinau, kad jūsų darbo sfera labai plati.Todėl prašyčiau informuoti, kokius dar sveikatos sutrikimus jūs galėtumėte padėti išspręsti mūsų pacientams?
 –  Daug metų dirbu bendrosios chirurgijos(liaudyje dar vadinamos pilvo chirurgijos) srityje. Skrandžio, tulžies pūslės, kepenų, kasos, žanyno, pilvaplėvės chirurginiai susirgimai, įvairios būklės po pilvo operacijų – visa tai yra mano kompetencijos ribose.
  – Ačiū už pokalbį. Tikiuosi, kad jūs savo nuoširdžiu darbu padėsite daugeliui mūsų krašto žmonių.