Lt En Ru

+370 45 581111 +370 698 73030 [email protected]

Stipriausi Lietuvoje darbo laikas

Registratūra: 8:00-19:00

Sporto salė: 8:00-20:00

Neužleiskime žarnyno ligų

Autorius: Antanas Jablonskis, gydytojas
Žarnyno susirgimų registras rodo, jog neabejotinai plinta įvairios žarnyno ligos: opaligė, gastritas (skrandžio uždegimas), gastroezofaginio refliukso liga, stemplės, skrandžio bei žarnyno polipozė, divertikuliozė, opiniai kolitai ir ypač – storojo žarnyno vėžys. Žinoma, šių ligų išsivystymą lemia anaiptol ne vien mityba, bet ir daugelis kitų faktorių, kurių, deja, mes taip lengvai pakeisti negalime. Sėdimas darbas, fizinio aktyvumo stoka, protinė bei emocinė įtampa, antsvoris, įvairūs stresai bei kt. – visa tai sudaro palankias sąlygas žarnyno kraujotakos sutrikimams, vidurių užkietėjimui, kasos sekreto bei tulžies išsiskyrimo sutrikimams ir pan.
Virškinimo trakto ligos – ne vien tik pagyvenusių žmonių problema. Jos gali prasidėti ir gana ankstyvame amžiuje. Tai dažnai turi įtakos paveldėjimas šeimoje. Ypač dažnai paveldimos žarnyno polipozė, opaligė, storojo žarnyno ligos. Negydant šių susirgimų, net gana ankstyvame amžiuje jie gali virsti žarnyno vėžiu.
Itin svarbu anksti diagnozuoti minėtus susirgimus, nes šiandieninė medicina gali visiškai išgydyti daugelį ankstyvos stadijos susirgimų ir dažnai yra bejėgė pagelbėti, kai susirgimas jau aiškiai įsisenėjęs. Skaudu, kad gana dažnai pacientai atvyksta tada, kai galime jam patarti tik kaip susitaikyti su liga ir palengvinti kančias.
Nereikėtų numoti ranka į užsitęsusius kad ir nestiprius skausmus bet kurioje pilvo vietoje ar išangėje, rijimo sutrikimus, vidurių pūtimą, kraujo pasirodymą tuštinantis, ryškėjančią mažakraujystę, apetito pablogėjimą, svorio bei darbingumo mažėjimą, bendrą silpnumą. Minėti simptomai turėtų būti ypač svarbūs tiems žmonėms, kurių artimi giminaičiai serga arba yra mirę nuo virškinimo trakto vėžio.
Minėtų ligų diagnostika palyginus gana nesudėtinga. Daugelį minėtų susirgimų gana tiksliai galima diagnozuoti endoskopinių tyrimų metodais, kurie įgalina gydytoją apžiūrėti tuščiavidurį organą iš vidaus, įvertinti pakitimus, esant reikalui, paimti mažą audinių gabalėlį ištirti ar net atlikti kai kurias gydomąsias procedūras. Daugumą endoskopinių tyrimų galima atlikti ambulatorinėmis sąlygomis specialiai paruošus ligonį. Po tyrimų paprastai jau net tą pačią dieną daugelis pacientų gali grįžti į darbą.
Būkime atidesni sau bei savo artimiesiems – neužleiskime ligostais atvejais, kada ji leidžia žinoti apie save bent vienu iš aukščiau minėtų simptomų.