Lt En Ru

+370 45 581111 +370 698 73030 [email protected]

Stipriausi Lietuvoje darbo laikas

Registratūra: 8:00-19:00

Sporto salė: 8:00-20:00

Mados ir kojų sveikata

Autorius: Arūnas Grigaitis, gydytojas
Visais laikais ir visų amžiaus grupių moterys stengiasi būti gražios, neatsilikti nuo laikmečio diktuojamų madų. Nemažai dėmesio tenka kojoms. Bateliai bei kojinės yra labai svarbi madingos aprangos dalis. Iškilmingų progų metu įprasta matyti moteris pasipuošusias, dėvinčias elegantiškas kojines, mūvinčias aukštakulnius batelius.
Renkantis kojines ir avalynę daugiausia dėmesio tenka madai ir visai nesusimąstoma, ar pasirinkti bateliai nekenkia sveikatai.
Statistika byloja, jog daugiau nei 6 nuošimčiai moterų kenčia nuo paveldėtų poodinių venų ligų, dažniausiai pasitaikančio mazginio poodinių venų išsiplėtimo. Šios ligos metu dėl per mažo venų sienelių elastiškumo kojose susiformuoja veniniai mazgai, kuriuose užsistovi kraujas. Tai sąlygoja kojos skausmus, greitą nuovargį, sunkumo jausmą, tinimą, blogą estetinį vaizdą. Ligos pradžioje atsiranda ryškesnės veninės šakelės, nedideli mazgeliai, jų vietose dienos antroje pusėje būna maudžiantys skausmai, kartais išsilieja kraujas, poodyje sukeldamas mėlynes.
Veninio kraujo nutekėjimui labai svarbūs yra blauzdos raumenys, kuriems dirbant kraujas, tarsi pompos veikiamas, kyla aukštyn. Mūvint aukštakulnius batelius ši svarbi pompa neveikia. Blauzdos raumenys būna visą laiką įsitempę ir nors atrodo gražiai, jie savo svarbiausios funkcijos nebeatlieka. Dėl to kraujo slėgis poodinėse venose išauga ir plečia venų sieneles, kurios jo neatlaikę deformuojasi, pakinta, atsiranda mazgai. Moterims, kurių giminėje yra asmenų sergančių poodinių venų ligomis, aukštakulnių batelių nuolatinis dėvėjimas gali išprovokuoti, pagreitinti šios dažnos ligos atsiradimą. Kartu su aukštakulniais batais, ypač veninio kraujo nutekėjimui, kenkia ilgalaikis stovimas darbas.
Kojinės, kad ir kokios madingos jos būtų, taip pat gali turėti labai daug neigiamos įtakos veninio kraujo grįžimui. Vasarą dauguma moterų dėvi kojines iki kelių. Nemažai šių kojinių turi siauras gumeles blauzdos viršuje. Dėvint jas, gumelės įsiveržia į odą, užspaudžiamos poodinės venos, kraujas iš blauzdos odos ir poodžio sunkiai nuteka. Dienos pabaigoje kojos patinsta, poodinės venos, esančios blauzdoje, persipildo krauju. Minėti faktoriai, taip pat, kaip ir aukštakulnė avalynė, skatina venas plėstis. Nepalyginamai sveikiau yra dėvėti pėdkelnes, o jeigu renkamasi kojines iki kelių, jų gumos turi būti plačios.
Nors sakoma, jog grožis kartais reikalauja aukų, tačiau nevertėtų dėl jo aukoti sveikatos. Jeigu jau atsitiko taip, kad poodinės venos išsiplėtė, nevertėtų ligos dar labiau provokuoti. Minėtos poodinių venų ligos yra nesunkiai ir sėkmingai gydomos. Kuo anksčiau ligoniai kreipiasi į specialistą, tuo lengvesnį