Lt En Ru

+370 45 581111 +370 698 73030 [email protected]

Stipriausi Lietuvoje darbo laikas

Registratūra: 8:00-19:00

Sporto salė: 8:00-20:00

Kodėl ne visi mažyliai vikrūs?

Autorius: Vitalė Bružienė, gydytoja
Kodėl, susiruošusios į miestą su 5-6 metų vaiku, vienos mamos gali lengvai praleisti kelias valandas, o kitos pastoviai turi sukti galvą kur pasodinti pailsėti vaiką, kuris vos ne kas 10 minučių skundžiasi kojų nuovargiu ir nenoru eiti toliau?
   Skirtingą vaikų fizinį pajėgumą dažniausiai lemia paveldėtos kūno sudėjimo bei charakterio savybės  bei bendra fizinė būklė. Mažylis, kurį dažnai vargina įvairūs kvėpavimo sistemos susirgimai, viduriavimai, mažakraujystė ir pan., žinoma, gerokai greičiau pavargs, norės mažiau judėti , bus fiziškai silpnesnis negu tų problemų neturintis jo bendraamžis. Tačiau neretai mažą vaiko judrumą, o tuo pačiu ir menkesnį bendrą  fizinį tobulėjimą, nulemia kai kurie kaulų-raumenų sistemos vystymosi ypatumai, kuriuos tėveliai turėtų pastebėti pakankamai anksti. Norėčiau atkreipti dėmesį į keletą vaiko kaulų – raumenų sistemos vystymosi būklių:
1.  Jei 1-2 metų vaiko kojos įškrypo į išorę ar į vidų, nereikėtų galvoti, kad jos, vaikui augant, išsitiesins savaime.Aštuoniems ar devyniems iš dešimties gal ir išsitiesins, o vienam ar dviems iš jų, jei nesiimsime jokių priemonių, liks netaisyklingos kojų ašys  (dažniausiai pasisukusios į vidų ar į išorę), ko pasekoje tikėtini greiti sąnarių nuovargiai sportuojant, dažnesnės traumos, menkesni fiziniai sugebėjimai, netaisyklinga laikysena ar net gana rimti sąnarių judrumo apribojimai.
2.  Jei metinuko pėdutės anspaudas rodo pilnapadystę, nerimauti gal ir nereikėtų, tačiau, jeigu jis išlieka toks pat ir 2-3 metų vaikui, vizito pas vaikų ortopedą siūlyčiau neatidėlioti.
3.  Reikėtų pasitarti su gydytoju ir tais atvejais, jei mažylio batuko užkulnis ar auliukas nukrypsta į vidų, arba jei ryškiau nudyla  pakulnės vienas kraštas.
4.  Beveik visi mažyliai gana greitai nudaužo batukų nosis, tačiau kai kuriems iš jų kojytės užkliūva žymiai dažniau, negu jų bendraamžams. Kodėl? Atsakyti turėtų gydytojas.
5.  Jei vaikutis mėgsta bėgioti ar šokinėti pasistiebęs, tai nieko tokio. Tačiau jei ir eidamas vaikas pilnai neprimina kulnų, susirūpinti reikėtų tuojau pat.
6.  Kodėl  daugeliui vaikų vakarais skauda kojas, ir jie priversti judėti, spardytis kol užmiega, o užmigę neretai vėl pabunda ir prašo masažuoti, šildyti jų blauzdeles, keliukus?
7.  Kodėl 2-4 metų amžiaus mažyliai dažnai turi ryškiai į priekį atsikišusius pilvelius?
8.  Kodėl kai kurie vaikai nesutinka vaikščioti basomis?
 Šį  sąrašą būtų galima dar gerokai pratęsti.
 Ar šie požymiai reiškia ligą, ar jie tik apibūdina kai kuriuos vaikų vystymosi ypatumus, pasakys
 gydytojas. Tai išsiaiškinti būtina. Priešingu atveju po metų kitų gali laukti skaudus susitaikymas su
 didesne ar mažesne vaiko negalia, kurią ištaisyti ankstyvoje vaikystėje dažniausiai nėra sudėtinga, o vėliau   neretai pareikalauja ypatingų pastangų arba iš viso nebeįmanoma.