Kaip pagelbėti reumato iškraipytai pėdai?
Autorius: Jurgis Gavelis, gydytojas
Turbūt nė viena liga taip nevargina ir nedeformuoja sąnarių, kaip reumatoidinis artritas. Ši liga, prasidėjusi nedideliais smulkiųjų sąnarių rytiniais sustingimais, paprastai visada progresuoja. Todėl greičiau ar lėčiau ardomos sąnarinės kremzlės, sukeliamos vis naujos ir naujos uždegiminės atakos.
Ligą tiria ir gydo reumatologai bei gydytojai terapeutai, taip pat dar gana nedrąsiai prie šios pagalbos prisideda mūsų šalies chirurgai. O padėti išsivaduoti iš chroninio skausmo chirurgai išties gali daugeliu atveju.
Reumatoidinis artritas žaloja visus sąnarius, bet ypač – pėdas. Reumatoidinio artrito pažeistai pėdai būdingos ryškios deformacijos, patinimai pėdos priekinėje dalyje, skausmas ir nuospaudos po padikaulių galvomis. Susiformuoja pirštų plaktukinės deformacijos, „iššokę kauliukai“, deformuojasi ir išnyra pirštų – padikaulių sąnariai, išplatėja ir nusileidžia skersinis pėdos skliautas. Esant tokiems pakitimams, atsiranda skausmingos nuospaudos, nutrynimai bei paraudimai pirštuose ir pado priekinėje dalyje. Net ir nuslopinus reumatinį aktyvumą, skausmas išlieka dėl deformacijos.
Deformuota pėda ydingai statoma ant žemės, perkraunami pėdos ir kiti sąnariai, o tai sukelia skausmą. Žmogus vaikšto šlubuodamas, sunkiai prisitaiko avalynę, kiekviename žingsnyje jaučia skausmą. Medikamentais galima sustabdyti ligos aktyvumą, numalšinti skausmą, tačiau panaikinti deformacijas, aišku, nėra galimybės.
Deformacijų, o kartu ir skausmo naikinimo būdai yra du:
- specialios avalynės ar įdėklų į ją pritaikymas konkrečiai pėdai;
- įvairios koreguojančios operacijos.
Neoperacinis būdas paprastai taikomas tais atvejais, kai dėl kokių nors priežasčių negalima atlikti operacijos arba kai jos dar nereikia.
Operacijų metu koreguojami ligos iškraipyti sąnariai, ištiesinami kojų pirštai, panaikinamos chroninės nuospaudos bei jų priežastys. Tokių operacijų apimtys paprastai gana nemažos (operacija tęsiasi 2-3 valandas), tačiau jau kitą dieną pacientas gali pradėti po truputį vaikščioti. Operuojamą ligonį dažniausiai tik paviršutiniškai primigdžius, visiškas nuskausminimas taikomas tik operuojamai pėdai.
Po tokių operacijų žmonės dažniausiai gali dėvėti įprastą avalynę ir – svarbiausia – atsikrato juos ilgai alinusių skausmų.