Lt En Ru

+370 45 581111 +370 698 73030 [email protected]

Stipriausi Lietuvoje darbo laikas

Registratūra: 8:00-19:00

Sporto salė: 8:00-20:00

Ką daryti jei skauda nugarą?

Autorius: Vitalė Bružienė, gydytoja

Geras trečdalis sulaukusių pusamžiaus ir beveik du trečdaliai vyresnio amžiaus žmonių žino, kas yra nugaros skausmai. Tų skausmų priežastys – pačios įvairiausios. Labai dažna priežastis – nuolatinis giliųjų nugaros raumenų ir raiščių pertempimas dėl nugaros raumenų nusilpimo, per sunkaus fizinio darbo, netaisyklingai atliekamų sporto treniruočių, viršsvorio, pervargimo ar streso. Kita taip pat dažna priežastis – stuburo  degeneracija – stuburo kremzlinių struktūrų susidėvėjimas, nykimas, netaisyklingo biomechaninio apkrovimo, traumos ar ligų pasekmės. Retesnės priežastys – stuburo gerybiniai bei piktybiniai augliai, jų metastazai bei visa eilė vidaus organų ligų, kuriomis sergant stuburas nepažeidžiamas, tačiau skausmas jaučiamas būtent nugaroje.

Pirmas žingsnis, atsiradus nugaros skausmams, yra nustatyti tikslią to skausmo priežastį. Jei skausmas atsirado labai staiga, dažniausiai- nepatogaus judesio metu, ir išplito į koją, jei sutriko kokioje tai srityje (dažniausiai- pėdoje) jutimai ir jėga, būtina į gydytoją kreiptis nedelsiant, nes delsimas gali kainuoti užspausto nervo praradimą, t.y. jo įnervuojamos dalies negrįžtamus funkcijos sutrikimus (kojos paralyžių, šlapinimosi bei lytinės potencijos ir kt. problemas)

Jei skausmas atsirado palaipsniui, arba jei jo nelydi aukščiau minėti sutrikimai, galima pabandyti palaukti – galbūt, pagulėjus, pailsėjus, arba atsargiai atlikus tempimo pratimus, jie praeis savaime. Jei nepraeina arba kartojasi, būtina gydytojo konsultacija. Labai daug informacijos dažnai suteikia profesionali paciento apžiūra bei stuburo rentgeno nuotraukų įvertinimas, tačiau neretai prireikia ir įvairių kitų tyrimų.

Gydymas labai įvairus. Didžiajai daliai pacientų užtenka paprasčiausių reabilitacijos priemonių: individualiai parinktų ir reguliariai atliekamų mankštos pratimų, masažų, fizioterapijos. Kai kuriais atvejais būtina kurį laiką dėvėti specialius įtvarus. Tačiau daliai pacientų šios priemonės negali padėti, arba yra net žalingos, galinčios sukelti rimtas komplikacijas (stuburo smegenų ar nervų suspaudimą ir paralyžius)., todėl savarankiškas ar draugų rekomenduotas gydymas visiškai nepatartinas. Daliai pacientų chirurginis gydymas yra neišvengiamas, nors jis irgi turi būti parenkamas labai profesionaliai ir atsakingai.

Ką daryti, jei indikacijų operacijai nėra, tačiau, nežiūrint atkaklaus reabilitacinio ar medikamentinio gydymo, skausmai vis tiek nenustoja kamavę, didina visų nugaros raumenų įtampa, trukdo darbui ir poilsiui ir tuo būdu nuolat blogina gyvenimo kokybę? Visų pirma būtina tiksli skausmo priežasties lokalizacija. Tai atlikus, taikomos vietinės nuskausminimo priemonės (tam tikrų vaistų injekcijos, ilgalaikiai blokai ir kt.)

Nugaros skausmus tiria ir gydo įvairių sričių gydytojai. Kadangi ši problema dabartinėje visuomenėje yra labai aktuali, neretai gydytojams tenka savo žinias ir mokymąsi sukoncentruoti būtent šioje srityje. Rimtus mokslinius tyrimus šioje srityje yra atlikęs  Respublikinės Vilniaus universitetinės ligoninės Ortopedijos ir traumatologijos centro Stuburo ir dubens chirurgijos sektoriaus vadovas, med. m. dr. Igoris Šatkauskas, savo žinias tobulinęs ne vienoje Europos šalyje, o pacientų, kuriems jis teikia pagalbą, geografija tęsiasi toli už Europos žemyno. Džiaugiamės, kad jis sutiko bendradarbiauti su mumis, sudarydamas puikias galimybes pasikonsultuoti ir išbandyti šiuolaikiškus gydymo metodus tiems, kuriuos tebevargina nugaros skausmai.