Lt En Ru

+370 45 581111 +370 698 73030 [email protected]

Stipriausi Lietuvoje darbo laikas

Registratūra: 8:00-19:00

Sporto salė: 8:00-20:00

Gliaukoma – svarbu ankstyva diagnostika

Autorius: Daiva Visockienė

Viena iš dažniausių apakimo priežasčių yra gliaukoma. Manoma, kad šiuo metu Lietuvoje yra apie 23-30 tūkstančių žmonių sergančių gliaukoma. Norime dar kartą pakalbėti apie šį susirgimą su Vilniaus greitosios pagalbos Universitetinės ligoninės akių skyriaus gydytoja oftalmotologe Lolita Pošiūniene.

Gerbiama gydytoja, dėl ko dažniausiai išsivysto gliaukoma?

-Gliaukoma – ligų grupė, kuriai būdingas regos (optinio) nervo pakenkimas, ilgainiui lemiantis regos netekimą. Daugumoje atvejų stebimas akispūdžio padidėjimas – akies hipertenzija. Dėl ko išsivysto gliaukoma nėra galutinai aišku..Bet yra eilė faktorių predisponuojančių gliaukomos išsivystymą :

– Sergantys gliaukoma artimi giminaičiai
– Tam tikros ligos(cukrinis diabetas, arterinė hipertenzija, hipotireozė)
– Trumparegystė
– Akies traumos, navikai
– Ilgalaikis kortikosteroidų vartojimas
– Rasė ( dažniau serga juodaodžiai)

Kas dažniau šią liga serga – vyrai ar moterys?

Visi vyresni nei 60 metų žmonės turi didesnę gliaukomos riziką.

Kokie nusiskundimai dažniausi įtariant gliaukomą?

Yra skiriama atviro ir uždaro kampo gliaukomos, įgimta ir antrinė kitų ligų sukelta gliaukoma . Lėtinė atviro kampo gliaukoma ilgą laiką neduoda ryškių simptomų. Dažniausiai,tik ne iš karto pakenkiamos abi akys. Pamažu siaurėja periferinis regos laukas, kol matymas tampa tunelinis (matomi tiesiai priešais esantys objektai, sunku orientuotis aplinkoje), o ilgainiui ir visiškai apankama.
Ūmi uždaro kampo gliaukoma yra pavojinga būklė, kurią reikia tuojau pat gydyti. Ūmi uždaro kampo gliaukoma pasireiškia šiais simptomais:
– labai stipriu akies ir galvos skausmu
– neaiškiu matymu (liejasi vaizdas)
– spalvotais ratilais apie šviesos šaltinį
– akies paraudimu
– pykinimu, vėmimu
– vyzdžio reakcijos į šviesą išnykimu toje akyje.

Kaip gydomas šis susirgimas?

Gliaukomos išgydyti neįmanoma, tačiau gydymas leidžia kontroliuoti ligą. Gydant gliaukomą stengiamasi išlaikyti tą regėjimą, koks yra nustačius diagnozę.. Tai pasiekiama mažinant akispūdį: pagerinant akies skysčio nutekėjimą ar sumažinant jo gamybą. Gliaukoma turi būti gydoma visą gyvenimą. Kadangi liga gali progresuoti, žmogui visai to nejuntant, reikalingi dažni akių patikrinimai, vertinant gydymo efektyvumą. Vaistus būtina vartoti reguliariai. Dažniausiai pradedama gydyti akių lašais. Naudojamos vaistų grupės:
– Beta blokatoriai. Slopina akių skysčio gamybą.
– α adrenomimetikai. Slopina akių skysčio gamybą ir gerina jo nutekėjimą.
– Karboanhidrazės inhibitoriai. Slopina skysčio gamybą.
– Prostaglandinų analogai. Padidina akies skysčių nutekėjimą.
Jei gydymas akių lašais neefektyvus, trumpam laikui gali būti skiriami geriami karboanhidrazės inhibitoriai, slopinanatys akių skysčio sekreciją.
Esant neefektyviam konservatyviam gydymui,gali būti taikomas operacinis gydymas. Taikomas gydymas lazeriu ar tradicinė operacija.

Ar įmanoma profilaktika prieš gliaukomą?

Geriausia profilaktika – ankstyva diagnostika. Anksti diagnozavus ligą, gaslima užkirsti kelią regos pablogėjimui ir apakimui. Visiems asmenims virš 40 metų reikia vieną kartą metuose pamatuoti akispūdį. Esant glaukomos įtarimui juos turi patikrinti akių gydytojas. Asmenys, turintys rizikos veiksnių, turėtų periodiškai tikrintis pas akių gydytoją.