Lt En Ru

+370 45 581111 +370 698 73030 [email protected]

Stipriausi Lietuvoje darbo laikas

Registratūra: 8:00-19:00

Sporto salė: 8:00-20:00

Ar pankreatitas – tik švenčių liga?

Autorius: Giedrius Laužikas, gydytojas
Nors ūmus kasos uždegimas – pankreatitas – dažniau užklumpa žmones švenčių metu, kai organizmas perkraunamas sunkiau virškinamu maistu bei alkoholiu, anaiptol negalima teigti, jog šia liga negali susirgti bet kas ir bet kada.
Ūmus pankreatitas prasideda labai stipriais pilvo skausmais, atkakliu pykinimu, vėmimu, dideliu silpnumu bei sparčiai blogėjančia bendra būkle. Ši liga pasižymi gana sudėtinga ir klastinga eiga – net ir laiku suteikus kvalifikuotą pagalbą, ne visada pavyksta pacientą išgelbėti.
Praėjus ūmiam periodui, liga gana dažnai įgauna lėtinį pobūdį ir gali tęstis ištisus metus. Tokiu atveju, nors ir nėra tiesioginio pavojaus gyvybei, pacientą labai išvargina nuolat pasikartojantys pilvo skausmai, pykinimas, šleikštulys, pilvo pūtimas, svorio kritimas, miego sutrikimai ir įvairūs kiti negalavimai. Dėl to pacientas jaučiasi nuolat pavargęs, be jėgų ir noro dirbti ar atlikti paprasčiausius kasdienius veiksmus. Ilgainiui neretai prisideda dar ir depresija, galutinai sutrikdanti gyvenimo kokybę.
Ligonį ištyrus ir nustačius lėtinio pankreatito diagnozę, skiriamas kompleksinis gydymas. Žmonės, sergantys šia liga, priversti nuolat vartoti įvairius vaistus, taip pat ir nuskausminamuosius, kurių dozę neretai tenka palaipsniui didinti iki maksimalių. Tačiau ir to ne visada užtenka.
Kai vaistai nebepadeda, neretai gelbsti įvairios chirurginės procedūros bei operacijos. Jų metu kartais tenka pašalinti nepataisomai susirgusią kasos arba greta esančio organo dalį.
Vienas moderniausių gydymo metodų, taikomų jau ir mūsų šalyje, yra videotorakoskopinė splanchicektomija. Šios procedūros metu perkerpami kai kurie nervai, ir taip užblokuojamas nepageidaujamų impulsų sklidimas į centrinę nervų sistemą. Naudojama speciali optinė ir endoskopinė įranga, ji įvedama į žmogaus kūno vidų atlikus vos kelis 0,5-1cm ilgio pjūvelius. Po operacijos ligonis jau kitą dieną gali vaikščioti, valgyti ir vykti į namus. Skausmai ir daugelis kitų negalavimų išnyksta negrįžtamai. Po kelių dienų žmogus gali grįžti į darbą ir gyventi normalų gyvenimą.
Nekentėkite mėnesius ar metus, kol užsitęsusi liga ryškiai sutrikdys organų darbą. Kuo anksčiau atsikratysite negalavimų, tuo mažiau nukentėsite nuo vienos iš nemaloniausių ligų – pankreatito.