+370 45 581111 +370 698 73030 [email protected]
Kraujagyslių chirurgas medicinos mokslų daktaras Vaidotas Zabulis
Intensyvus šiuolaikinio gyvenimo ritmas reikalauja didelės mūsų kūno ištvermės. Gyvenant nuolatinio streso ir skubėjimo sąlygomis nemažą visą organizmui tenkančio krūvio dalį turi atlaikyti mūsų kojos. Todėl nenuostabu, kad antroje dienos pusėje pradedame jausti kojų nuovargį, sunkumą, tinimą ar mėšlungį. Visi suprantame, kad sveikos ir gražios kojos yra vienas iš šiuolaikinio žmogaus darbo ir gyvenimo sėkmės garantų. Kojų grožis ir sveikata svarbūs visose amžiaus grupėse. Tačiau dėl pastovaus užimtumo neskiriant pakankamai dėmesio savo sveikatai ir kojoms, sulaukiame ne tik minėtų pirmųjų diskomforto reiškinių, bet ir sunkesnių kojų venų ligų išraiškos formų. Tada galite išgirsti gydytojo užduodamą klausimą: kur Jūs buvote anksčiau?
Mūsų kūne kraujas teka arterijomis ir venomis. Venomis kraujas iš galūnių grąžinamas atgal į širdį, todėl sutrikus nutekėjimui kojos tinsta, skauda. Venų ligos labiau kamuoja dailiosios lyties atstoves. Poodinių venų ligos dažniausia pasireikškia jų išsiplėtimu (varikoze). Uždelsta varikozė gali komplikuotis krešulių susidarymu poodinėse venose (tromboflebitu) arba trofinių opų blauzdose atsiradimu. Manoma, kad apie 70 proc. poodinių venų išsiplėtimo atvejų lemia genetika. Todėl kartais sakoma: jei norite sužinoti, kaip jūsų kojos atrodys vyresniame amžiuje, pažiūrėkite į savo tėvelių ar senelių kojas. Kiti rizikos veiksniai, darantys įtaką venų varikozės atsiradimui yra moteriška lytis (dėl hormono estrogeno), nėštumas, viršsvoris, stovimas ar sėdimas darbas, ypač karštyje. Jei ligos atsiradimas yra sąlygojamas genetinių veiksnių, jos išvengti neįmanoma. Tačiau savalaikis ligos diagnozavimas ir gydymas gali sulėtinti jos progresavimą, o tuo pačiu išvengti ligos sukeliamų komplikacijų išsivystymo.
Pirmieji kojų poodinių venų ligos požymiai yra diskomfortas (kojų nuovargis antroje dienos pusėje, tinimas, mėšlungis) ir/arba estetiniai pakitimai kojose – matomas poodinių venų išsiplėtimas. Dailiosios lyties atstovėms ypač svarbus kojų grožis, todėl jos vedamos pirmųjų kosmetinių defektų neretai kreipiasi į kraujagyslių chirurgus ankstyvose ligos stadijose. Vyrai dažniausia susirūpina tik atsiradus ligos komplikacijoms – krešuliams kojų venose ar atsivėrus trofinėms opoms blauzdose. Suprantama, kad tais atvejais gydymas yra daug sudėtingesnis, brangesnis ir neretai paliekantis buvusios ligos požymius visam gyvenimui.
Tiksliam ligos priežasties, pažengimo laipsniui ir gydymo taktikos parinkimui būtinas specialus tyrimas echoskopu – dvigubas skenavimas. Be šio tyrimo metodo negalimas tikslus ligos diagnozavimas, neįmanomas tinkamiausios chirurginio gydymo taktikos parinkimas. Išsiplėtusių kojų venų ar jų sukeltų komplikacijų gydymas gali būti konservatyvus – gydymas vaistais ir kompresinė terapija (elastinės kojinės arba bintavimas elastiniu bintu) bei chirurginis. Tam tikrais atvejais gali būti rekomenduojama venų skleroterapija, kai specialus vaistas suleidžiamas į pakitusią veną ir ji yra užakinama iš vidaus. Esant trofinėms opoms skiriamas ir vietinis gydymas opą tvarstant specialiais tvarsčiais.
Šiuolaikinėje kraujagyslių chirurgijoje galimi keli poodinių venų varikozės chirurginio gydymo būdai: klasikinė venų šalinimo operacija, kai atliekant pjūvius kojoje pakitusi vena yra pašalinama, ir minimaliai invazyvūs gydymo metodai – lazerinė venų abliacija, radiodažnuminė ir skleroterapija, kai vena yra užakinama iš vidaus. Dažniausiai rekomenduojama lazerinė venų abliacija. Kokio tipo lazerinė procedūra bus taikoma nusprendžia gydantis gydytojas. Tai priklauso nuo ligos pasireiškimo požymių ir ligos stadijos. Lyginant su klasikine venų šalinimo operacija, lazerinė operacija nereikalauja gilios nejautros, mažesnis pooperacinis skausmas, greitesnis paciento darbingumo atstatymas po operacijos. Ligonis po atliktos lazerinės procedūros iškart pradeda vaikščioti. Gydymas lazeriu yra pranašesnis norint pasiekti geresnį kosmetinį efektą (operacijos metu atliekami tik mikropjūveliai, praktiškai nelieka randų). Visi minėti chirurginiai metodai rekomenduojami vėsiuoju metų laiku – rudenį, žiemą ar ankstyvą pavasarį. Vasarą venų ligų gydymas nerekomenduojamas dėl didesnio galimų pooperacinių komplikacijų pavojaus.
Sveikos ir gražios kojos yra vienas iš raktų į sėkmę bei laimingą gyvenimą. Jei skaitydami atpažinote Jus varginančius negalavimus, rekomenduojame nedelsti ir kreiptis į kraujagyslių chirurgus, siekiant išvengti galimų ligos komplikacijų.