+370 45 581111 +370 698 73030 [email protected]
Dėl kokių priežasčių vieni vaikai žymiai dažniau už kitus praranda pusiausvyrą ir krenta?
Viena iš dažniausių priežasčių – žemesnis negu vidutinis raumenų ir raiščių tonusas. Tai gali būti įgimta, paveldėta savybė. Nepakankamai įtempti raumenys bei raiščiai neužtikrina reikiamo sąnarių stabilumo, ir todėl tokiems vaikams sunkiau išlaikyti pusiausvyrą. Jie, lyginant su kitais bendraamžiais, sunkiau bėgioja, šokinėja, daugiau sumušimų ar nubrozdinimų patiria kol išmoksta čiuožti, slidinėti, važiuoti dviračių ar riedučiais. Jei vaikas dėk kokių nors priežasčių (pernelyg didelio susidomėjimo kompiuteriu, ar per didelio užimtumo) netampa „namisėda“, augant jo reikalai paprastai gerėja, ir ankstyvosios vaikystės problemos lyg ir savaime išnyksta. Šią problemą dažniausiai išsiaiškiname vaikams, kuriuos tėveliai atveda dėl įtartas pilnapadystės ar dažnesnių vakarinių kojų skausmų kartu beveik visada atžymėdami ir tai, kad jų vaikai gana dažnai „gaudo zuikius“.
Itin svarbu laiku atkreiti dėmesį, jei buvęs vikrus, aktyvus vaikas, pradeda vis dažniau kristi, arba vis dažniau nubrozdina batukų nosis, išklaipo užkulnius. To priežastys gali būti įvairios ligos, pažeidžiančios galvos ar stuburo smegenyse esančius raumenų veiklą reguliuojančius centrus, arba nervus, kuriais iš centrų nerviniai impulsai plinta į raumenis. Tai gerybiniai ar piktybiniai augliai, degeneraciniai nervų ir raumenų sistemos susirgimai, kai kurios kaulų ar net vidinės ausies (joje yra pusiausvyros organai) susirgimai.
Kai kurie tėveliai mano, kad jų vaikas itin dažnai krinta todėl, jog jis yra ypatingai judrus, negalintis bent kiek pabūti ramiai. Tai – netiesa. Ramūs, mažai judrūs vaikai krenta kaip tik dažniau, negu judrūs ir energingi, nes pastarieji žymiai anksčiau ir geriau išlavina tiek savo raumenis ir raiščius, tiek pusiausvyros organus.
Reikėtų pasikonsultuoti su gydytoju, jeigu 4-5 metų mažylis negali pastovėti ant vienos kojos, 7-8 metų vaikui niekaip nepavyksta išmokti važiuoti dviračiu, nors nuolat bando tai daryti, ar jei mokyklinukui nesiseka pusiausvyros pratimai kūno kultūros pamokose.