+370 45 581111 +370 698 73030 [email protected]
Rėmuo – tai nemalonaus pojūčio, deginimo, sunkumo, skausmo jutimas duobutėje arba už krūtinkaulio. Skausmas dažniausiai kyla po valgio, plinta į gerklę, kur dažnai jaučiamas rūgštus arba kartus skonis. Rėmuo – skrandžio turinio atpylimas į burną. Paprastai žmonės sako: „ėda“, „graužia“ rėmuo.
Tyrimų duomenimis, šis negalavimas Lietuvoje 9 procentus žmonių vargina kasdien ir 16 procentų – nuo vieno iki trijų kartų per savaitę. Kodėl svarbūs šie skaičiai? Klinikiniais tyrimais įrodyta, kad tai rimtos ligos – gastroezofaginio refliukso (GERL) pradžia. Gastroezofaginis refliuksas – tai dažnas skrandžio bei tulžies išskiriamo sekreto patekimas į stemplę, ryklę, burną ir kvėpavimo takus. Ši liga dažniausiai pakenkia stemplės gleivinę. Iš pradžių išsivysto stemplės gleivinės uždegimas, jis vėliau pereina į paviršinius išopėjimus – erozijas. Dar vėliau atsiranda opos, kurios gydomos randėja ir todėl formuojasi stemplės randiniai susiaurėjimai (striktūros). O grėsmingiausia komplikacija – priešvėžinis susirgimas – Bareto stemplė. Iki 15 procentų, sergančiųjų Bareto stemple, išsivysto pati grėsmingiausia komplikacija – stemplės vėžys.
Pasaulyje ir Lietuvoje sergamumas ir mirtingumas nuo stemplės vėžio kasmet pastebimai didėja. Atsiradus minėtiems ligos požymiams, būtina kreiptis į gydytoją, jis paskirs jums reikalingus tyrimus ir gydymą.
Daugiausia informacijos apie ligą teikia fibroendoskopinis tyrimas. Dažnai sergantieji refliuksine liga sako: „Neinu pas gydytoją, nes bijau šio tyrimo“. Tai gali būti lemtinga klaida, nes užleistą ir laiku nediagnozuotą ligą daug sunkiau gydyti.
Fibroendoskopijos tyrimo metu, nujautrinus gerklę ir stemplės įeigą, lanksčiu optiniu prietaisu apžiūrima stemplė, skrandis, dvylikapirštė žarna. Tyrimo metu radus pakitimų, būdingų bakterinei infekcijai (H.pylori), priešvėžiniam arba jau vėžiniam susirgimui, paimami audinių gabalėliai histologiniam tyrimui. Jis patvirtina arba paneigia šiuos susirgimus.
Endoskopinio tyrimo nereikia bijoti, nes dėl šiuolaikinių tobulų technologijų endoskopai tapo labai lankstūs, švelnūs, ploni (0,5–1 cm skersmens), lengvai ir neskausmingai įvedami į stemplę. Kai šį tyrimą atlieka patyręs endoskopuotojas, komplikacijų tikimybė labai nedidelė (0,01 proc.). Tyrimas sveikatai nekenksmingas, nes žmogus neapšvitinamas rentgeno spinduliais. Esant reikalui, šį tyrimą galima atlikti daug kartų be jokios žalos organizmui. Susirūpinkite laiku savo ir savo artimųjų sveikata, kad nepakliūtumėte į grėsmingas vėžio žnyples.