Dėl ko skauda kelių sąnarius?
Autorius: Vitalė Bružienė, gydytoja
Kelio sąnario anatominė struktūra gana sudėtinga. Blauzdikaulis, šlaunikaulis, girnelė, sąnarinė kapsulė, gaubianti sąnarį bei sudaranti papildomas kišenes aplink jį, meniskai, raiščiai, raumenų sausgyslės – visa tai sudaro gana sudėtingą mechanizmą. Bet kurios jo dalies negalavimas sukelia didesnes ar mažesnes viso sąnario problemas. Šio sąnario skausmas visada ryškiai blogina gyvenimo kokybę, todėl ypač svarbu laiku ir tiksliai diagnozuoti sąnario ligas ir nedelsiant visavertiškai gydyti.
Dėl ko dažniausiai skauda kelius? Ankstyvoje vaikystėje atsiradus kelio skausmams, pirmiausia reikia pagalvoti apie reumatoidinės kilmės susirgimus bei išsiaiškinti, ar vaiko nevargina chroninė infekcija (chroninė angina, adenoidai, sinusitai ir pan.). Jei tokių susirgimų nerandama ir jei nematyti jokių traumos žymių, verta kreiptis į gydytoją ortopedą, jis įvertins kojų ašis, kelių bei klubų būklę. Ypač dažnai klubo sąnario uždegimai, šlaunikaulio galvutės aseptinė nekrozė bei kitos gana rimtos klubo sąnario problemos pasireiškia skausmais būtent kelio srityje bei virš jo. Vaikams kelio sąnarį gali skaudėti dėl įgimtų sąnario vystymosi defektų (įgimtos papildomos sąnario kapsulės klostės, netaisyklingai susiformavusių raiščių ir kt.), kuriuos kartais pavyksta išsiaiškinti tik atlikus specialius tyrimus.
Paaugliams ir jaunuoliams dažniausios skausmų priežastys būna meniskų ar sąnarinės kremzlės trauminės kilmės pažeidimai, blauzdikaulio šiurkštumos pažeidimai ar uždegimai (skauda ir čiuopiamas gumbas blauzdos priekyje, kiek žemiau kelio sąnario), įvairūs gerybiniai (gerokai rečiau – piktybiniai, bet kartais labai skausmingi ir greit augantys) kaulų augliai, funkcinių perkrovimų skausmai (netaisyklingai sportuojant ar esant netaisyklingai susiformavusioms kojų ašims) ir kt. Šiame amžiuje, kaip ir suaugusiesiems, nereikia pamiršti ir reumatinių susirgimų galimybės.
Brandžiame amžiuje ima vyrauti sąnarinių paviršių degeneraciniai, t.y. susidėvėjimo, nunykimo reiškiniai. Jų atsiradimo laikas negali būti nurodomas metais, nes, priklausomai nuo gyvenimo būdo, paveldimumo, bendros sveikatos būklės, traumų ir kitų faktorių, vieniems sąnariai pradeda „sudilti“ vos spėjus žmogui visiškai suaugti, o kiti sugeba išsaugoti lanksčius ir sveikus sąnarius iki gilios senatvės. Ypač didelę neigiamą įtaką kelių (o taip pat ir kitiems) sąnariams turi antsvoris, nejudrus gyvenimo būdas, nereguliarūs, per dideli sportiniai krūviai, neteisinga treniruočių metodika, nevisavertis traumų gydymas, bendras raumenų jėgos nusilpimas, jų elastingumo išnykimas ir kt. Šiame amžiaus periode meniskų ar raiščių plyšimai gali įvykti praktiškai savaime, pavyzdžiui, atsitūpus ar kiek kryptelėjus koją einant nelygiu keliu.
Kaip išvengti rimtų sąnario ligų ir jas lydinčių skausmų?
- Skausmo priežastį reikia diagnozuoti tada, kai tik skausmas prabyla. Negalima numoti ranka kad ir į nekalčiausius vakarinius vaiko kojų skausmus manant, kad jie nieko nereiškia, kad tai – „augimo“ skausmai. Nėra diagnozės „augimo skausmai“: kiekvienas skausmas turi priežastį.
- Visiškai išgydyti bet kokias sąnarių traumas. Gydymas nesibaigia sugijus lūžusiems kaulams ar panaikinus išnirimą. Gydymą galima pabaigti tik visiškai atkūrus sąnario funkciją. Noriu pabrėžti, kad reabilitacija (mankštos, masažai ir kt.) ne mažiau svarbus gydymo etapas negu operacija ar pažeisto sąnario fiksavimas įtvaru.
- Jei jums per 35-40 metų, reguliariai nesportuojate ir jei dar turite kilogramą kitą antsvorio ir staiga sugalvojote vykti paslidinėti į kalnus arba su jaunystės draugais pažaisti krepšinį, tikrai esate potencialus mūsų pacientas: didelė tikimybė, kad patirsite kelio sąnario traumą ar nutrauksite Achilo sausgyslę. Kad to neįvyktų, būtina prieš tai pastiprinti raumenis ir ypač atkreipti dėmesį į lankstumą.
Svarbiausia niekada nesistengti susigyventi su skausmu – būtina surasti kiekvieno skausmo priežastį ir ją laiku pašalinti, net jeigu tam prireiktų apsilankyti ne pas vieną, o pas kelis gydytojus.