Makšties kandidozę, dar dažnai vadinamą pienlige, sukelia Candida genties grybeliai, kurių dažniausias – Candida albicans. Jis pradeda vešėti makštyje, sukeldamas makšties gleivinės ir vulvos uždegimą bei su tuo susijusius simptomus. Kokie jie ir kaip sau padėti aptarsime šiame straipsnyje.

Kodėl grybelis pradeda vešėti makštyje?

Candida genties grybeliai natūraliai gyvena mūsų aplinkoje ir ant kūno, o mokslininkų teigimu – apie 20% moterų juos nuolatos nešioja ir savo makštyje, nepatirdamos jokių simptomų. Situacija pasikeičia, kuomet nusilpus imuninei sistemai ar išsiderinus makšties mikroflorai, Candida ima augti ir plisti. Tam įtakos turi antibiotikų vartojimas, sutrikusi imuninė sistema, nėštumas, bloga cukrinio diabeto kontrolė,  hormoninė kontracepcija, netinkami higienos įpročiai (aptempti apatiniai, retai keičiamos apatinės kelnaitės, naudojami kvepiantys tamponai ar įklotai, makšties plovimas, dažnas buvimas su šlapiu maudymosi kostiumėliu). Kartais makšties kandidoze užsikrečiama nuo lytinio partnerio.

Simptomai

Pagrindiniai makšties kandidozės simptomai yra:

  • makšties niežėjimas ar skausmas;
  • paraudę ir patinę audiniai aplink makštį;
  • deginimo jausmas šlapinimosi metu;
  • balkšvai gelsvos varškę primenančios ar vandeningos išskyros iš makšties;
  • skausmas lytinių santykių metu.

Simptomų intensyvumas gali būti įvairus – nuo vos juntamų iki itin ryškių. Visi kandidozės atvejai turėtų būti gydomi, nes negydoma grybelinė infekcija plinta bei gali apimti kitas organizmo sistemas. Grybelis taip pat linkęs skverbtis gilyn į gleivinę pažeisdamas gilesnius audinius ir sukeldamas dar didesnį uždegimą.

Diagnostika ir gydymas

Jeigu jaučiate anksčiau minėtus simptomus, rekomenduojama apsilankyti pas gydytoją ginekologą. Jis įvertins nusiskundimus bei visą ligos istoriją, atliks apžiūrą. Diagnozės patikslinimui gali būti paimti makšties išskyrų tepinėliai. To reikia, kad būtų galimapaskirti patį tinkamiausią gydymą, kuris paprastai priklauso nuo infekcijos sunkumo ir polinkio kartotis. Gali būti skiriami vietiniai (tepalai, žvakutės) ar sisteminiai (geriami) vaistai, padedantys kovoti su grybeline infekcija. Kartais gydymas skiriamas ir moters lytiniam partneriui, ypač tada, jeigu pienligė linkusi dažnai kartotis.

Kaip išvengti pienligės pasikartojimo?

Tam tikros priemonės gali būti tikrai veiksmingos, siekiant išvengti makšties kandidozės, todėl verta į jas atkreipti dėmesį ir pakoreguoti savo įpročius taip, jog grybeliui vešėti tinkamos sąlygos negalėtų atsirasti.

Sau padėti galima:

  • naudojant kuo natūralesnes higienos priemones, jas reguliariai keičiant;
  • vengiant ilgo buvimo su šlapiais apatiniais ar maudymosi kostiumėliu, ribojant buvimo sūkurinėse voniose, baseine, vonioje trukmę;
  • renkantis natūralių medžiagų ir laisvus apatinius drabužius, prižiūrėti jų švarą;
  • stiprinant imunitetą ir rūpintis bendra organizmo sveikata;
  • valgant maistą, kuriame gausu laktobacilų;
  • antibiotikus vartojant tik su gydytojo paskyrimu;
  • atsakingai renkantis lytinį partnerį.