Daugelis virškinamojo trakto organų funkcijos sutrikimų gali pasireikšti kitoms organų grupėms būdingais reiškiniais. Ne išimtis ir storoji žarna. Skrandžio, plonojo žarnyno, tulžies pūslės ir latakų, kepenų bei kasos patologija (ir neabejotinai ginekologinės ligos) gali imituoti storosios žarnos ligų ir funkcijos sutrikimų sukeliamus simptomus. Kaip pavyzdys galėtų būti vienas iš tulžies pūslės akmenligės pasireiškimų – neretai vienas iš pagrindinių tulžies pūslės akmenligės simptomų būna vidurių pūtimas, ypač po gausesnio maisto, su ar be maudimo po dešiniuoju šonkaulių lanku. Kartais nutinka, jog toks ligonis būna tyrinėjamas dėl galimų pakitimų storojoje žarnoje, ir galų gale tik atlikus pilvo organų echosonografinį tyrimą paaiškėja, jog jo skundus sukėlė akmenys tulžies pūslėje. Tad visgi, kokie storojo žarnyno funkcijos sutrikimai turi atkreipti žmogaus dėmesį?
Pradėkime nuo paprasčiausio – vidurių užkietėjimo. Vidurių užkietėjimas, kurį galima būtų apibūdinti kaip tuštinimusi rečiau nei 2-3 kartus per savaitę, atsiradęs jauname amžiuje ir progresuojantis su metais, yra labai dažnas įvairaus amžiaus žmonių, ypač moterų, tarpe. Dažniausiai jis lengvai reguliuojamas medikamentais. Pavartojęs ilgesnį laiką vieną vaistų rūšį, ligonis gali priprasti, ir tenka parinkti kitus vaistus. Tik nedidelei daliai tokių ligonių vaistai nepadeda ir tenka ieškoti chirurginių priežasčių – lėto storosios žarnos tranzito konstipacijos, divertikuliozės, padidėjusios storosios žarnos ir kitų.
Dar vienas simptomas, į kurį privalu laiku atkreipti dėmesį – apsunkintas tuštinimasis. Šią disfunkciją – kuomet ligonis tam, kad pasituštintų turi praleisti iki 30 minučių ir daugiau tualete – gali sąlygoti daugelis ligų: vidinis tiesiosios žarnos iškritimas, rektocelė, įvairios išeinamos angos raumenų patologinės būklės. Diagnozė nėra lengva, bet chirurginė intervencija grąžina žmogui sveikatą. Svarbu pažymėti, jog neretai šiuo simptomu pasireiškia storosios žarnos augliai. Taip pat jie gali atsirasti asmeniui, jau turinčiam šiuos nusiskundimus. Kartais žmogus kenčia vis intensyvesnius simptomus, tik, deja, juos susieja su savo sena ir gerai pažįstama liga.
Kraujas su išmatomis, šviežias ar juodesnis, visada verčia susidomėti sveikata. Tačiau asmuo neretai žino – senas hemorojus, išeinamos angos įtrūkimas ar kita nelemtinga liga gali tuo pasireikšti, o gi žmogus visada galvoja jog vėžys ar kitos baisios ligos turi jį kažkodėl aplenkti, ir atsitinka tik kitiems.
Nesavalaikė diagnozė ne tik verčia ligonį kęsti minėtus nepatogumus, bet ir nustatyti ligą jau vėlyvoje fazėje.
Skausmas dubens srityje, tuštinantis, pilve ar išeinamoje angoje gali būti sukeltas įvairių priežasčių. Visų pirma funkcinių sutrikimų – dažnas ligonis, kentęs įvairaus intensyvumo skausmus pilve dešimtmetį, po apsilankymo pas specialistą ir gerai parinkto gydymo sugrįžta vien tam, kad pasakytų gydytojui, jog negali patikėti, kad po paprasčiausių tablečių jis gali normaliai gyventi. Taip nutinka ypač tais atvejais, kai prieš tai ligonis būna gydęsis savo, artimųjų ar kaimynų rekomenduotais “užtikrintais” vaistais, kurie iš tikrųjų padėti negali jau vien dėl to, kad dažniausia su liga nieko bendro neturi. O ką jau kalbėti, jei tokie neatsakingi veiksmai tampa storosios žarnos vėžio pavėluoto nustatymo priežastimi!
Tad baigiant reikia paminėti, jog kiekvienas žmogus, protarpiais matantis kraują išmatose, kenčiantis skausmą išangėje ar pilve, varginamas vidurių užkietėjimo ar viduriavimo bei kitų žarnyno negalavimų, neatidėliotų vizito pas šios srities ligų specialistą, kuris būtinai padės rasti ligą pilve.