Ilgus šimtmečius žmoniją buvo užvaldęs noras rasti universalų jaunystės eleksyrą, gražinantį jaunystę, išgydantį nuo ligų. Jis gyvas pasakose apie „gyvą vandenį“, apie stebuklingą veidrodį, apie išminties akmenį. Paskutiniais dešimtmečiais medicinoje ypač daug buvo tyrinėjami hormonai – medžiagos, be kurių nevyksta joks organizmo sistemų darbas ar pasikeitimai. Nors jaunystės eleksyras neišrastas, tačiau paaiškėjo kodėl su amžiumi keičiasi vyrų išvaizda ar elgesys.

Testosteronas – tai pagrindinis vyriškas hormonas, suteikiantis vyro organizmui būdingus požymius, priverčiantis pulsuoti kraujagysles sutikus patrauklią moterį. Geriausi testosterono kiekio rodikliai yra seksualinis aktyvumas ir spontaniškos rytinės erekcijos. Testosterono sintezės vieta  – sėklidės. Daug mažesnė šio hormono dalis sintezuojama antinksčių žievėje bei moteriškose lytinėse liaukose – kiaušidėse. Biologiškai aktyvi yra ta testosterono dalis, kuri cirkuliuoja nesurišta – laisvas testosteronas. Vyrų organizme vyrauja specifinis paros ritmas, kuomet būna testosterono išsiskyrimo maksimumas. Tai maždaug 7 valanda ryto. Minimumas yra apie 20 valandą vakaro. Buvo nustatyta, kad trumpalaikis testosterono padidėjimas stebimas net kelis kartus per valandą, žodžiu ne dėl paleistuvystės vyrus dažnai aplanko nuodėmingos mintys. Su amžiumi sėklidės gamina vis mažiau testosterono ir perkopus ketvirtą dešimtį jo sumažėja vidutiniškai po 10 procentų per metus. Be to vis didesnė dalis vyriškojo hormono yra surišama mūsų kraujo baltymų ir tampa neveiksni. Toks testosterono sumažėjimas gali būti sumažėjusio lytinio potraukio, susilpnėjusios erekcijos, depresijos, nuovargį ir net karščio pylimų priežastimi. Vyrams, skirtingai nei moterims staigus vyriško hormono kiekio sumažėjimas nebūdingas ir neretai iki pat 80 metų išlieka normalus.

Jei skundžiatės simptomais, būdingais žemam testosterono kiekiui, vienintelis kelias tai sužinoti – tai rytinis testosterono kiekio tyrimas. Normali jo koncentracija nuo 5,2 iki 22,9 nmol/l. Gavus žemą kiekį tyrimas dar kartą kartojamas, be to tiriami ir kiti hormonai kurie padeda nustatyti sumažėjimo priežastį.

Moterys po menopauzės vartoja hormonų pakaitinę terapiją, o kaip vyrai? Dėl vyrų gydymo testosterono vienareikšmio atsakymo kol kas nėra. Žinoma, kad terapija testosteronu mažina aterosklerozės riziką, padeda mažinti kaulų išretėjimą, pagerina aktyvumą įvairiose srityse, tačiau gydymas taikomas tik po detalaus ištyrimo. Žinomas faktas, kad testosterono mažinimas stabdo prostatos vėžio augimą, todėl vyrai turi būti patikrinti dėl piktybinio prostatos susirgimo. Lietuvoje šiuo metu registruotos testosterono injekcijos, tačiau yra sukurti ir kremai ir klijuojami pleistrai. Pastarieji žymiai brangesni.

Taigi vyrai šiais laikais gali lengviau atsidusti: vyrams staigus „vyriškas klimaksas“ nebūdingas, vyriško hormono trūkumas jau gali būti nustatomas, o nustačius priežastį, hormono kiekis gali būti koreguojamas taikant pakaitinę terapiją.