Atėjus rudeniui dažniau kamuoja įvairios peršalimo ligos. Tarp jų ir daugeliui pažįstamas arba bent jau girdėtas ūminis rinosinusitas, neretai vadinamas tiesiog sinusitu.
Priežastys. Ūminis rinosinusitas yra nosies ir šalia jos esančių sinusų (prienosinių ančių) gleivinės uždegimas, trunkantis ne ilgiau, kaip 12 savaičių. Uždegimą dažniausiai sukelia virusai ir tik labai nedidelė dalis visų ūminių rinosinusitų komplikuojasi bakteriniu uždegimu. Kai kuriais atvejais sinusito priežastimi gali būti alergija ar iškrypusi nosies pertvara.
Simptomai. Virusinė infekcija paprastai prasideda peršalimu, tačiau jeigu virusas išplinta į viršutinius kvėpavimo takus ir sinusus, jau per pirmas 12 valandų gali atsirasti sinusitui būdingi simptomai. Ūminiu rinosinusitu sergantis žmogus gali jausti nosies užgulimą, lydimą pasunkėjusio kvėpavimo per nosį, išskyras iš nosies arba į nosiaryklę, spaudimą ar skausmą veide sinusų srityje, uoslės susilpnėjimą arba jos iš viso netenkama. Ligonį taip pat gali varginti ir mažiau specifiniai simptomai, tokie kaip karščiavimas, užkimimas, gerklės perštėjimas ar skausmas, kosulys, galvos skausmas.
Gydymas. Nekomplikuotu ūminiu rinosinusitu sergantis žmogus paprastai pasveiksta per 7-14 dienų. Ligos simptomams sušvelninti rekomenduojami vaistai nuo skausmo ir temperatūros. Nosies plovimas du kartus per dieną izotoniniu ar hipertoniniu tirpalu padeda sumažinti jos užsikimšimą ir atlaisvinti kvėpavimo takus. Inhaliacijos vandens garais ar išskyras skystinantys preparatai padeda pasišalinti sekretui, palengvina kvėpavimą per nosį. Antibiotikai skiriami tik tuo atveju, jeigu gydomas bakterinės kilmės rinosinusitas.
Svarbu įsidėmėti, kad jeigu sergant ūminiu rinosinusitu kyla aukšta temperatūra (>38.50 C), atsiranda stiprūs galvos skausmai, akių skausmas, patinsta akių vokai, sutrinka rega ar trinka sąmonė, reikėtų nedelsiant kreiptis į skubios pagalbos skyrių.
Nors dažniausiai ligai diagnozuoti ir išgydyti pakanka šeimos gydytojo priežiūros, tačiau jeigu simptominis gydymas neveiksmingas, liga komplikuojasi arba užsitęsia ilgiau kaip 10 dienų, kartojasi bent keletą kartų į metus – reikalinga ausų-nosies-gerklės gydytojo (LOR) konsultacija. LOR gydytojas gali atlikti papildomus tyrimus siekdamas nustatyti ligos priežastį, pakoreguoti gydymą ar net atlikti chirurginę intervenciją.
Prevencija. Siekiant išvengti sinusito reikėtų stiprinti organizmą, kad jo imuninė sistema būtų aktyvi ir pasiruošusi gintis. Taip pat derėtų pasirūpinti nosies gleivinės būkle, neleisti jai išsausėti, kas dažnai nutinka šaltuoju metų laiku, kuomet dėl šildymo sezono nukrinta santykinė oro drėgmė patalpose. Pajutus peršalimo požymius ir atsiradus slogai galima nosį plauti jūros vandeniu, taip sumažinant virusų kiekį, o kartu ir tikimybę jiems patekti į sinusus.