Atvėsus orams vėl ne retą iš mūsų pradėjo varginti varvanti nosis. Gal būt, dėl tokios ligos kaip sloga ir nevertėtų perdaug krimstis, jeigu peršalus nosis pašlapiavo vieną ar keletą dienų, tačiau ilgai užsitęsęs ar dažnai pasikartojantis slogavimas, apsunkinantis kvėpavimą per nosį, dažnai yra žymiai rimtesnis dalykas negu paprasta ūmi sloga. Deja, bet daug žmonių, metų metus vargdami dėl nosies užgulimų, slogavimų, dažnų galvos skausmų, neskuba kreiptis į gydytojus, o gydosi patys. Gydimui žmonės dažnai naudoja įvairius gleivinę sutraukiančius vaistus, kurie po metų kitų neretai sukelia žymius neigiamus nosies vidaus pokyčius, tame tarpe – ir alergines reakcijas.
Kas dažniausiai sukelia chronines slogas? Vaikams viena dažniausių priežasčių gali būti adenoidų hipertrofija. Hipertrofavę adenoidai (populiariai vadinami polipais) susiaurina arba visai blokuoja kelią orui nosiaryklėje. Dėl šios priežasties vaikai kvėpuoja prasižioję, miegodami dažnai knarkia. Adenoiduose dažnai apsigyvena chroninė infekcija, kuri suaktyvėdama sukelia uždegimus nosiaryklėje, neretai paliečiančius ir ausis. Tokie vaikai dažnai kenčia nuo pagreitėjusio nuovargio, galvos skausmų, mieguistumo, naktimis jiems gali būti kosulio priepuolių, kilti naktinio šlapinimosi problema. Sergantis vaikas dėl nuolatinio kvėpavimo per burną būna nuolat ją pravėręs, dėl to vystosi neteisingas dantų sukandimas.
Kartais tėveliai gana ilgai nepastebi šios vaiko problemos ir į šniurkšėjimą nosimi bei miegojimą prasižiojus per daug nekreipia dėmesio. Suklūsta ir į gydytojus kreipiasi tik tada, kai vaikas ima pernelyg dažnai sirgti laringitu, bronchitu, plaučių uždegimu ar net vystantis bronchinei astmai. Tuo tarpu gydytojai otorinolaringologai diagnozę nesunkiai nustato apžiūros metu. Net ir nedidelio laipsnio adenoidai gali būti nuolatinės slogos, dažnų ausų uždegimų, pablogėjusios klausos priežastimi. Gydymas yra chirurginis – gana paprasta chirurginė operacija, atliekama narkozėje, nepaliekanti vaikams slogesnių prisiminimų ir išgelbstinti nuo varginančių negalavimų bei bendros sveikatos pakenkimų.
Suaugusių pacientų slogos dažniausiai būna sąlygojamos iškrypusios nosies pertvaros. Šis defektas gali būti įgimtas arba įgytas nosies traumų metu. Ir šiuo atveju palyginti nesudėtinga chirurginė operacija išvaduos iš chroninės slogos ar net veido daubų pasikartojančių uždegimų, kurie, beje, neretai sukelia žymius sveikatos sutrikimus.
Nereikėtų galvoti, kad sloga – liga nebloga, ir dėl jos lyg ir nepridera kreiptis į gydytojus. Slogą gydyti būtina, jei nenorite gyventi su chronine infekcija, kuri anksčiau ar vėliau jus privers kreiptis pagalbos.