Konjunktyvitas yra akių junginės uždegimas. Žinoma bent keletas priežasčių, galinčių sukelti konjunktyvitą, todėl itin svarbu tinkamai jas nustatyti siekiant paskirti optimalų gydymą.
Simptomai priklauso nuo priežasties
Dažniausiai visuomenėje sutinkamas infekcinės kilmės konjunktyvitas. Jį sukelti gali tiek virusai, tiek bakterijos. Dažnai vaikų ir suaugusiųjų tarpe pasitaiko adenoviruso sukeltų konjunktyvitų. Šis virusas gana greitai plinta kolektyvuose, be akių junginės uždegimo sukelia slogą ar nosies užgulimą, gerklės skausmą, kosulį, karščiavimą. Akys būna paraudusios, perštinčios, ašarojančios, iš jų skiriasi skaidrus, vandeningas sekretas. Bakterinės kilmės konjunktyvitą galima atskirti iš gausių, pūlingų išskyrų iš akies, rytais akys būna sulipusios dėl gausių traiškanų. Bakterinio konjunktyvito priežastimi gali tapti natūraliai mūsų organizme gyvenančios bakterijos – streptokokai ir stafilokokai, kurie į akis patenka per nešvarias rankas ar makiažo priemones, taip pat dėl artimo fizinio kontakto su bakteriniu konjunktyvitu sergančiu asmeniu. Retesniais atvejais konjunktyvito priežastimi gali tapti chlamidijos.
Šienlige, egzema, astma sergantys žmonės gali patirti alerginį konjunktyvitą, pasireiškiantį akių perštėjimu ir šviesos baime, gleivingomis išskyromis iš akių.
Reakcinis konjunktyvitas yra išorinio poveikio – cheminių medžiagų, dūmų, oro taršos, netinkamų kontaktinių lęšių, chloruoto vandens sukeliamas junginės uždegimas. Akys parausta, peršti, ašaroja, gali patinti akių vokai ir audiniai aplink juos.
Gydymas
Konjunktyvito gydymas visada priklauso nuo jį sukėlusios priežasties. Bet kuriam konjunktyvitui gydyti gali būti skiriami akis drėkinantys lašai – dirbtinės ašaros ar produktai su hialurono rūgštimi. Virusiniam konjunktyvitui gydyti paprastai pakanka šių priemonių, tačiau esant išreikštai simptomatikai gali būti pridedami vaistai nuo uždegimo. Bakteriniam konjuktyvitui reikalingi ir lašai su antibiotikais, kuriuos paskiria gydytojas. Alerginio konjunktyvito atveju skiriami specifiniai alerginę reakciją slopinantys lašai, kartais gali prireikti ir sisteminio gydymo. Herpes simplex sukeltam konjunktyvitui gydyti skiriami antivirusiniai vaistai. Dėl neigiamo išorės poveikio atsiradus reakciniam konjunktyvitui būtina nutraukti jį sukėlusią priežastį ir kol simptomai praeis naudoti junginę drėkinančius lašus.
Sergant konjunktyvitu svarbu ne tik akis drėkinti, bet ir palaikyti jų švarą reguliariai valant besiskiriantį sekretą. Tam reikėtų naudoti švarią, virintu vandeniu sudrėkintą servetėlę. Taip pat galima rinktis ir specialiai akių vokų priežiūrai skirtas antiseptines servetėles. Anksčiau populiaraus naminio ramunėlių nuoviro akių valymui naudoti nerekomenduojama, nes jame esančios mažos žolelių dalelės gali patekti į akis ir jas dar labiau sudirginti ar sukelti alerginę reakciją.
Ligos trukmė
Adenoviruso sukelto konjunktyvito ryškiausi simptomai trunka apie 7-10 dienų, jo eiga gana lengva. Kartais iki visiško simptomų išnykimo gali praeiti ir 3 savaitės. Bakterinis konjunktyvitas gali trukti iki 2 savaičių. Alerginio konjunktyvito trukmė paprastai būna įvairi ir priklauso daugiau nuo to, kaip ilgai trunka kontaktas su alergenu. Alerginis konjunktyvitas linkęs kartotis.
Konjunktyvitas, atsiradęs kaip reakcija į nepageidaujamus aplinkos veiksnius, gali praeiti gana greitai po to, kai buvo pašalinta priežastis.
Ilgai užsitęsęs konjunktyvitas gali komplikuotis ir sukelti ragenos pažeidimus, todėl jeigu gydymo eigoje situacija negerėja, rekomenduojama nedelsiant kreiptis į gydytoją.