,,Žinučių kaklas“ (angl. text neck) yra terminas, kuriuo apibūdinama pakitusi stuburo kaklinės dalies ir galvos laikysena, susijusi su dažnu žiūrėjimu palenkus galvą. Kadangi dažniausiai taip žiūrima į telefoną rašant žinutes, todėl ir atsirado šis terminas. Netaisyklinga galvos ir kaklo padėtis gali sukelti tam tikrus nemalonius simptomus, kurie neretai verčia apsilankyti pas gydytoją.

Simptomai, susiję su ,,žinučių kaklu“

Netaisyklinga galvos, kaklo ir visos viršutinės kūno dalies padėtis gali sukelti tiek lengvus, tiek sunkius simptomus.

Skausmas gali būti jaučiamas kakle, pečiuose ar krūtininėje stuburo dalyje. Jis gali būti lokalizuotas viename ar keliuose konkrečiuose taškuose arba jaučiamas plačiai. Kartais šis pojūtis apibūdinamas ne kaip skausmas, o kaip tirpimas, nuovargis, diskomfortas. Paciento jaučiami simptomai neretai paūmėja galvą palenkus žemyn – į padėtį, kurioje ji paprastai būna rašant žinutę telefone.

Žinučių kaklui būdinga į priekį pasislinkusi galvos padėtis ir apvalūs pečiai. Kai prarandama pusiausvyra tarp kaklo ir pečių raumenų –pasikeičia galvos padėtis. Dėl dažno galvos palinkimo į priekį ir žemyn trumpėja priekiniai kaklo raumenys. Tas pats atsitinka ir su priekiniais pečių bei krūtinės ląstos raumenimis, kai rankos dažnai laikomis priekyje kūno. Tokiu atveju pasikeičia visos viršutinės kūno dalies pozicija – galva pasvyra į priekį, pečiai irgi atsiduria priekiau šoninės centro linijos, atsiranda kupra. Taip pat sumažėja kaklo bei pečių judesių amplitudės.

Kiekvienas žmogus paminėtus simptomus gali patirti skirtingai. Tai susiję su kūno sandara, raumenų būkle, trukme, kurioje galva būna netaisyklingoje padėtyje. Taip pat simptomai skiriasi nuo to, ar telefonu naudojamasi abiejomis rankomis, ar tik viena.

Rečiau pasireiškia tokie simptomai, kaip:

  • kaklinės stuburo dalies radikulopatija, kurią gali sukelti dėl pasikeitusios kaklinės stuburo dalies slankstelių padėties sukeliamas nervinių šaknelių dirginimas, pasireiškiantis nuo kaklo į petį ir ranką plintančiais šaudančio pobūdžio skausmais, tirpimu ar dilgčiojimu;
  • apatinio žandikaulio skausmas, kylantis dėl raumenų disbalanso;
  • pusiausvyros sutrikimai – dėl pakitusios galvos padėties ir gravitacijos centro bei silpnų nugaros bei pilvo raumenų, gali atsirasti praeinančių pusiausvyros sutrikimų.

Diagnostika

Pas gydytoją apsilankęs pacientas išsako bent keletą aukščiau išvardintų simptomų. Netaisyklingos galvos ir kaklo padėties sukeltas problemas įtardamas gydytojas surenka anamnezę apie paciento darbo pobūdį, naudojimosi telefonu ir kompiuteriu įpročius, fizinį aktyvumą. Taip pat atlieka klinikinį ištyrimą, jeigu reikia – paskiria vaizdinius tyrimus, dažniausiai rentgeną. Jeigu įtariama kita priežastis, galinti sukelti išsakomus simptomus, skiriami papildomi tyrimai (kompiuterinė tomografija, magnetinis rezonansas ir kt.). Nustačius diagnozę parenkamas tinkamas gydymas.

Gydymas

Žinučių kaklo gydymas prasideda nuo simptomus sukėlusių įpročių keitimo. Patariama trumpinti naudojimosi telefonu laiką, o juo naudojantis – rinktis taisyklingą kūno padėtį. Rašant žinutes ar naršant telefone rekomenduojama jį laikyti akių lygyje, daryti dažnas pertraukas, nepamiršti galvoti apie taisyklingą kūno padėtį (pečiai atgal, ausys vertikalioje tiesėje virš pečių). Taip pat gali būti skiriama kineziterapija, kurios pagalba galima pataisyti galvos ir pečių padėtį sustiprinant nusilpusius ir atpalaiduojant įsitempusius raumenis.

Svarbu prisiminti, jog siekianti ilgalaikių rezultatų, tiek teisinga kūno padėtis naudojantis telefonu, tiek reguliarūs fiziniai tempimo bei raumenų stiprinimo pratimai turi tapti gyvenimo būdu.