Lateralinis epikondilitas, dar vadinamas tenisininko alkūne, yra lėtinis dilbio tiesamųjų raumenų sausgyslės pažeidimas, dėl kurio atsiranda gyvenimo kokybę įtakojantis skausmas. Juo skundžiasi tiek vyrai, tiek moterys, dažniausiai atliekantys vienodus ir monotoniškus judesius rankomis.

Ligos atsiradimą skatina pasikartojantys judesiai

Lateralinį epikondilitą sukelia dilbio tiesiamųjų raumenų sausgyslių lėtinė perkrova, kuri atsiranda dėl monotoniškų ir pasikartojančių judesių ranka. Dažnai tokius judesius atlieka tenisininkai rakete mušinėdami kamuoliuką (todėl patologija dar vadinama tenisininko alkūne), tačiau liga gali pasireikšti ir po kitų judesių ar net buities darbų. Tokio pobūdžio skausmas neretai būdingas ir mamoms, kurioms tenka ilgai ant rankų nešioti kūdikį. Atliekant monotoniškus pasikartojančius judesius ranka, įvyksta raumenų ir jų sausgyslių perkrova, dėl kurios atsiranda mikro pažeidimai sausgyslėje. Jeigu judesiai nesiliauja, sausgyslė toliau pažeidžiama, gali prasidėti uždegimas. Dėl pažeidimo kyla mažesnis ar didesnis skausmas alkūnės srityje, galintis ryškiai sutrikdyti rankos funkciją ir turintis neigiamos įtakos kasdienių užduočių atlikimui. Kartais lateralinį epikondilitą sukelia pakartotinės traumos alkūnės srityje.

Simptomai

Skausmas dažniausiai lokalizuojasi alkūnės išoriniame paviršiuje ties lateraliniu žastikaulio epikondilu, kurį galima čiuopti kaip kaulinį išsikišimą. Neretai skausmingumas plinta žemyn į dilbį. Alkūnės judesiai tampa riboti, skausminga atlikti sukamuosius dilbio judesius. Simptomai gali varginti ir ramybėje, tačiau paprastai paūmėja atliekant dilbio ar plaštakos judesius.

Diagnostika

Liga diagnozuojama surinkus anamnezę bei atlikus klinikinę apžiūrą. Esant lėtiniam procesui rentgeno nuotraukoje galima stebėti kalcifikatus šalia lateralinio epikondilo. Gydytojo nuožiūra diagnozei patikslinti bei kitoms skausmo priežastims atmesti skiriami kompiuterinės tomografijos ar magnetinio rezonanso tyrimai.

Gydymas apima įvairius metodus

Skausmui malšinti skiriami nesteroidiniai vaistai nuo skausmo ir uždegimo. Ūmiam periode ar ruošiantis neišvengiamam fiziniam krūviui pritaikomas įtvaras ar teipavimas. Teigiamą poveikį ligai turi gydomieji pratimai, atliekami su kineziterapeuto priežiūra. Transkutaninis elektrostimuliavimas (TENS) bei fonoforezė irgi yra efektyvios priemonės skausmui valdyti, slopinti uždegiminius procesus, tačiau geresniam ilgalaikiam efektui išgauti jie taikomi kartu su kineziterapija. Jeigu minėtos priemonės nėra veiksmingos, gali būti suleidžiami vaistai tiesiai į skausmo židinį. Jie padeda numalšinti ūmų skausmą ir pasiruošti reabilitacijos procedūroms. Jeigu nepaisant išmėgintų konservatyvių priemonių skausmas išlieka, gali būti atliekama operacija. Lėtinio epikondilito gydymas gali užtrukti keletą mėnesių ar dar ilgiau.Svarbu suprasti, kad alkūnės skausmai paprastai praeina pašalinus sausgyslių perkrovą sukėlusius veiksnius. Jeigu to padaryti nepavyksta, svarbu pasirūpinti, jog nuolatinių treniruočių dėka raumenys būtų tvirti ir sugebėtų atlaikyti jiems tenkantį krūvį. Skausmams išliekant svarbu kreiptis į gydytoją ortopedą traumatologą tam, kad būtų nustatyta tiksli diagnozė ir paskirtas tinkamas gydymas. Kuo anksčiau jis bus pradėtas taikyti, tuo didesnė tikimybė išvengti lėtinių skausmų.