Nors manoma, kad klubo sąnario patologijos yra senyvo amžiaus žmonių problema, tačiau iš tiesų neretai į gydytojus kreipiasi ir jaunesni, fiziškai aktyvūs bei darbingo amžiaus asmenys. Skausmo priežastys gali slypėti tiek sąnario viduje, tiek ir aplink jį. Dažnai jis būna pertempimo, raumenų ar sausgyslių pervargimo pasekmė, tačiau kartais byloja apie daug rimtesnes problemas.
Galimos skausmo priežastys
Aplink sąnarį esančių struktūrų skausmas dažniausiai susijęs su sausgyslių patempimu ar uždegiminiu procesu dėl anatominių ypatybių. Dažnai tokie skausmai atsiranda ar paūmėja po didesnio fizinio krūvio. Jie lokalizuojasi ten, kur yra problema. Šlaunį pritraukiančių raumenų prisitvirtinimo vietos uždegimo skausmas bus jaučiamas kirkšnyje, o sėdmenų raumenų uždegimas ar plyšimas – sėdmenyse. Kai kurie skausmai yra linkę plisti į priekinį ar šoninį šlaunies paviršių, sėdmenis.
Skausmas šoniniame šlaunies paviršiuje ties didžiuoju šlaunikaulio gūbriu gali būti sukeltas trochanterinio bursito – uždegiminio proceso, kuris dažniau išsivysto bėgikėms moterims. Jeigu šioje vietoje skausmas susijęs su spragsėjimu tam tikro judesiu metu, priežastis yra išorinio spragsinčio klubo sindromas. Spragsėjimas gali būti jaučiamas ir vidinėje šlaunies pusėje arčiau kirkšnies. Tai yra vidinio spragsinčio klubo sindromas.
Besilaukiančios moterys gali jausti klubų sąnarių skausmus dėl atsipalaidavusių raiščių, gana greitai padidėjusio kūno svorio, pakitusio pusiausvyros centro.
Jeigu nebuvo laiku diagnozuota įgimta klubo sąnario displazija arba ji buvo itin ryški, o po taikyto gydymo sąnario anatomija liko pakitusi, jauną pacientą gali varginti prasidėję degeneraciniai pokyčiai – artrozė. Tokiu atveju skausmas gali lokalizuotis kirkšnyje, sėdmenyse, sąnario viduje. Dėl skausmo vaikštant žmogus šlubuoja.
Sąnario strigimą paprastai sukelia sąnarinės lūpos plyšimas ar jo viduje esantys laisvi kremzliniai kūnai, atsiradę po buvusios traumos ar kremzlės patologijos.
Retais atvejais skausmas klubo sąnario srityje gali varginti dėl aseptinės šlaunikaulio galvos nekrozės, onkologinio proceso ar infekcijos.
Diagnostika
Bet kokie ilgiau trunkantys klubo sąnario skausmai jauname amžiuje turi būti ištirti gydytojo specialisto tam, kad būtų galima paskirti gydymą ir išvengti sudėtingų komplikacijų. Gydytojas įvertina paciento nusiskundimus, ligos istoriją, atlieka klinikinį ištyrimą, paskiria reikalingus vaizdinius tyrimus. Tik turint tikslią diagnozę galima sudaryti gydymo planą. Jeigu skausmas yra labai stiprus ar lydimas karščiavimo – būtina kreiptis į skubios pagalbos skyrių.
Gydymas
Klubo sąnario skausmo gydymas labai priklauso nuo jį sukėlusios priežasties. Kai tik įmanoma, siūloma pradėti nuo konservatyvaus gydymo. Jis itin veiksmingas, jeigu klubo sąnario skausmus sukelia uždegiminiai ar perkrovos procesai, o sąnario struktūros nėra pakitusios. Konservatyvus gydymas apimafizinio krūvio mažinimą, fizioterapiją, vaistų nuo skausmo ar uždegimo vartojimą. Taip pat gali būti skiriamos hialurono rūgšties ar kenologo preparatų injekcijos. Jos padeda mažinti uždegimą, pagerinti sąnario funkciją.
Artroskopija yra mažai invazyvus operacinis metodas pagelbėti tiems pacientams, kuriems konservatyvus gydymas neveiksmingas. Artroskopijos metu galima susiūti sąnarinės lūpos plyšimus, pašalinti klubo sąnario ankštumą sukeliančias kaulines ataugas. Naujausi metodai netgi siūlo nedidelių kremzlės defektų atstatymą artroskopijos metu atliekant mikrolūžius defekto srityje ar pritaikant chondroplastiką. Artroskopo pagalba galima pašalinti sąnaryje esančius laisvus kūnus, gydyti apvaliojo šlaunikaulio galvos raiščio patologijas, klubo sąnario infekciją, sinovijos ligas, atlikti biopsiją.
Endoskopinė chirurgija taip pat yra mini invazyvios chirurgijos metodas, kuomet per nedidelį pjūvį įvedus optinius prietaisus galima apžiūrėti patologijos židinį jo netraumuojant ir atlikti reikalingas manipuliacijas gydymo tikslais. Šis metodas tinkamas pašalinti vidinį ir išorinį klubo spragsėjimą sukeliančioms priežastims, gydyti trochanteriniam bursitui ar sėdmens raumenų plyšimams, ischiofemoraliniam ankštumui, m.piriformis sindromui.
Itin sudėtingiems atvejams, kuriems netinka nė vienas iš aukščiau paminėtų metodų, taikomas atviras operacinis gydymas.