Akių ligos prabyla įvairias simptomais: skausmu, spaudimu, perštėjimu, niežėjimu, ašarojimu. Tačiau kartais žmonės lyg ir nejaučia jokių nemalonių pojūčių, išskyrus blyksėjimą, tartum žaibavimą prieš akis, kuris tai atsiranda, tai vėl išnyksta. Arba saulėtą dieną ant šviesios sienos, popieriaus lapo, kompiuterio monitoriaus ar, nukreipus akis į žydrą dangų, atrodo lyg prieš akis plaukioja mažos drumstelės. Skrajojančias museles primenantys taškai lėtai juda ir neišnyksta net užsimerkus.
Kas tai ir ar verta sunerimti?
Neišsigąskite – į akis nieko nepateko, žmogus mato tai, kas yra akies viduje prieš tinklainę – savo stiklakūnio drumstis. Šios drumstys nėra pavojingos ir gydymo nereikalauja. Stiklakūnis – drebučių konsistencijos medžiaga, kuria sudaro net 99 procentai vandens, užpildanti akį ir palaikanti apvalią akies formą. Jis yra tarp lęšiuko ir tinklinės. Stiklakūnio skaidulos senstant pradeda keistis – netenka vandens, susidaro įvairių drumstelių, formuojasi stiklakūnio destrukcija.
Amžiniai pokyčiai vystosi vyresniems nei 30 metų asmenims, tačiau labai dažnai tokie pakitimai atsiranda esant trumparegystei, po kataraktos operacijos ar traumų. Vieni ligoniai jų nepastebi, o kiti mato tai, kai būna pavargę. Tokios drumstys nėra pavojingos, jaudintis nereikia. Tačiau jei drumsčių atsiranda daug ir staiga, tai jau gali būti rimtų akių ligų simptomai. Gana dažnai drumstis lydi žaibai akyse – tai matomi šviesos blyksniai. Iš pradžių jie matomi tamsoje, o vėliau ir šviesoje. Tokie simptomai atsiranda, kai išretėja tinklainė ir atsiranda plyšeliai. Ši liga jau pavojinga, nes progresuojant susidaro tinklinės atšoka – staiga susilpnėja regėjimas, atsiranda „užuolaida“ prieš akis, kuri labai trukdo. Tinklainės atšoka reikalauja skubaus chirurginio gydymo. Kol tinklainė tik įplyšusi, bet neatsisluoksniavusi, ji gali būti pritvirtinama lazerinės fotokoaguliacijos pagalba. Lazerio spinduliu prideginama apie įplyšimo kraštus. Ten vystosi uždegimas, formuojasi randas ir plyšimas sutvirtinamas. Svarbu laiku ir tinkamai pradėti gydymą, nes negydant gali atsirasti įvairių komplikacijų, pacientas net gali prarasti regėjimą.
Pabrėžtina, kad pasitaiko atvejų, kai panašius simptomus – museles ir blyksnius – sukelia kraujagyslių spazmai, kraujotakos sutrikimai, stuburo osteochondrozė, kraujospūdžio pokyčiai. Taigi, būtina pasirodyti gydytojui okulistui, kuris išplės vyzdį ir įvertins pokyčius, atras jų priežastį. Jei tai būtų plyšimas tinklainėje, tai tokie pacientai, kaip minėta, jau gydomi lazeriu, o jei tai būtų kitos priežastys – gali reikėti ir kito gydytojo specialisto konsultacijos – neurologo, neurochirurgo, terapeuto ar pan.