Lt En Ru

+370 45 581111 +370 698 73030 [email protected]

Stipriausi Lietuvoje darbo laikas

Registratūra: 8:00-19:00

Sporto salė: 8:00-20:00

GLAUKOMA – SVARBU ANKSTYVA DIAGNOSTIKA

Oftolmologė Lolita Pošiūnienė

Viena iš dažniausių apakimo priežasčių yra glaukoma. Manoma, kad šiuo metu Lietuvoje yra apie 23-30 tūkstančių žmonių sergančių glaukoma.

Glaukomos išsivystymo priežastys. Glaukoma – ligų grupė, kuriai būdingas regos (optinio) nervo pakenkimas, ilgainiui lemiantis regos netekimą. Daugumoje atvejų stebimas akispūdžio padidėjimas – akies hipertenzija. Dėl ko išsivysto glaukoma nėra galutinai aišku, bet yra eilė faktorių predisponuojančių glaukomos išsivystymą:

– Sergantys glaukoma artimi giminaičiai;
– Tam tikros ligos(cukrinis diabetas, arterinė hipertenzija, hipotireozė);
– Trumparegystė;
– Akies traumos, navikai;
– Ilgalaikis kortikosteroidų vartojimas;
– Rasė (dažniau serga juodaodžiai).

Visi vyresni nei 60 metų žmonės turi didesnę glaukomos riziką.

Glaukomos simptomai. Yra skiriama atviro ir uždaro kampo glaukomos, įgimta ir antrinė kitų ligų sukelta glaukoma. Lėtinė atviro kampo glaukoma ilgą laiką neduoda ryškių simptomų. Dažniausiai ne iš karto pakenkiamos abi akys. Pamažu siaurėja periferinis regos laukas, kol matymas tampa tunelinis (matomi tiesiai priešais esantys objektai, sunku orientuotis aplinkoje), o ilgainiui ir visiškai apankama.

Ūmi uždaro kampo glaukoma yra pavojinga būklė, kurią reikia tuojau pat gydyti. Ūmi uždaro kampo glaukoma pasireiškia šiais simptomais:
– Labai stipriu akies ir galvos skausmu;
– Neaiškiu matymu (liejasi vaizdas);
– Spalvotais ratilais apie šviesos šaltinį;
– Akies paraudimu;
– Pykinimu, vėmimu;
– Vyzdžio reakcijos į šviesą išnykimu toje akyje.

Glaukomos gydymas. Glaukomos išgydyti neįmanoma, tačiau gydymas leidžia kontroliuoti ligą. Gydant glaukomą stengiamasi išlaikyti tą regėjimą, koks yra nustačius diagnozę. Tai pasiekiama mažinant akispūdį: pagerinant akies skysčio nutekėjimą ar sumažinant jo gamybą. Glaukoma turi būti gydoma visą gyvenimą. Kadangi liga gali progresuoti, žmogui visai to nejuntant, reikalingi dažni akių patikrinimai, vertinant gydymo efektyvumą. Vaistus būtina vartoti reguliariai. Dažniausiai pradedama gydyti akių lašais. Naudojamos vaistų grupės:
– Beta blokatoriai. Slopina akių skysčio gamybą.
– α adrenomimetikai. Slopina akių skysčio gamybą ir gerina jo nutekėjimą.
– Karboanhidrazės inhibitoriai. Slopina skysčio gamybą.
– Prostaglandinų analogai. Padidina akies skysčių nutekėjimą.
Jei gydymas akių lašais neefektyvus, trumpam laikui gali būti skiriami geriami karboanhidrazės inhibitoriai, slopinantys akių skysčio sekreciją.

Esant neefektyviam konservatyviam gydymui, gali būti taikomas operacinis gydymas. Taikomas gydymas lazeriu ar tradicinė operacija.

Ar įmanoma profilaktika prieš glaukomą? Geriausia profilaktika – ankstyva diagnostika. Anksti diagnozavus ligą, galima užkirsti kelią regos pablogėjimui ir apakimui. Visiems asmenims virš 40 metų reikia vieną kartą metuose pamatuoti akispūdį. Esant glaukomos įtarimui juos turi patikrinti akių gydytojas. Asmenys, turintys rizikos veiksnių, turėtų periodiškai tikrintis pas akių gydytoją.