Osteoporozė – tai sisteminė griaučių liga, kuriai būdinga maža kūno masė ir kaulinio audinio mikroarchitektūros pokyčiai, lemiantys padidėjusį kaulų trapumą ir lūžių riziką.

Viena iš trijų moterų bei vienas iš penkių vyrų, vyresnių nei 50 metų, dėl osteoporozės patiria kaulų lūžius. Liga iš pradžių nesukelia jokių juntamų pokyčių ir kaulų lūžis dažnai būna pirmas, bet vėlyvos ligos pasireiškimo požymis. Ligai progresuojant, kai kaulai jau nėra tokie tvirti, kad atlaikytų kasdieninės veiklos krūvį, jie lūžta dėl menkos traumos. Dažniausiai lūžta stuburo slanksteliai, dilbio kaulai, šlaunikaulis ir žastikaulis. Kaulų mineralinio tankio (KMT) mažėjimą skatinantys veiksniai yra amžius, lytis, paveldimumas, endokrininės ir reumatinės ligos, mitybos ir virškinimo sutrikimai, mažas kalcio suvartojimas, vaistai, mažas fizinis aktyvumas, gyvenimo būdo veiksniai (žalingi įpročiai).

Osteoporoziniai riešo ir šlaunikaulio lūžimai yra skausmingi, sukelia deformacijas, sutrinka funkcija. Skirtingai nuo ilgųjų kaulų lūžių, slankstelių lūžiai dažnai būna besimptomiai, todėl diagnozuojami pavėluotai. Slankstelių lūžių požymiai yra ūmus arba lėtinis nugaros skausmas, ūgio mažėjimas, laikysenos pokyčiai. Slanksteliai susiploja, deformuojasi, dažnai jie lūžta pakartotinai ir stuburas krypsta toliau. Progresuojant ligai, didėja kupra, išnyksta talija, atsikiša pilvas, sumažėjus krūtinės ląstos ir pilvo ertmei gali atsirasti kvėpavimo ir virškinimo sutrikimų.

Tikslinga tirti dėl osteoporozės visas moteris po menopauzės iki 65 metų amžiaus ir vyrus virš 50 metų jeigu kaulų lūžių rizika yra padidėjusi, arba visas moteris virš 65 metų ir vyrus virš 70 metų, neatsižvelgiant ar yra kitų rizikos veiksnių; asmenims, kurie po 40 metų patyrė kaulų lūžimą; sergantiems reumatoidiniu artritu.

Osteoporozė diagnozuojama išmatavus kaulų mineralinį tankį. Dažniausiai atliekama DEXA tyrimas (dvisrautės radioabsorbcijos metodas). Kompiuterio valdomu rentgeno spindulių pluošteliu skanuojant kaulus nustatomas kaulų mineralinis tankis. Tyrimo trukmė 2 – 4 min. Skenuojama stuburo juosmeninės dalies slanksteliai bei šlaunikaulio viršutinė dalis (centrinis tyrimas). Kaulų tankio tyrimai tiriant kulnikaulio sritį (periferinis tyrimas), dažniausiai atliekami vaistinėse, yra neinformatyvūs ir praktiškai nevertinami, kadangi neatspindi tikrojo kaulų mineralinio tankio.

Tikslinga įvertinti laboratorinių tyrimų rezultatus – kalcio, fosforo, vitamino D kiekį kraujyje. Esant galimybei ištiriami kaulinio audinio apykaitos biocheminiai žymenys, gydymo efektyvumo vertinimui.

Osteoporozė yra lėtinė liga, jos gydymas yra ilgalaikis. Vaistai nuo osteoporozės yra skiriami labai individualiai, atsižvelgiant į paciento gretutines ligas.

Siekiant užkirsti kelia osteoporozės atsiradimui, svarbi ligos profilaktika: koreguoti mitybą – valgyti daugiau kalcio, vitamino D turinčių maisto produktų (sūris, pienas, jogurtas, džiovinti vaisiai, žuvis), daugiau judėti, nustoti rūkyti, nevartoti alkoholio.