Jau tikrai visi girdėjome, jog erkės gali platinti ligas – Laimo ligą bei erkinį encefalitą. Net jeigu sunkias šių ligų komplikacijas patiria ne kiekvienas, kuriam įsisiurbia užsikrėtusi erkė, niekas nežino, kokį loterijos bilietą ištrauks, todėl visada svarbu imtis tinkamų prevencijos priemonių. Efektyviausia priemonė išvengti erkių platinamų ligų – išvengti erkės įsisiurbimo. Aptarkime priemones, padedančias tai padaryti.

Priemonės, padedančios apsisaugoti nuo erkės įsisiurbimo

Vengti erkių apgyvendintų teritorijų galėtų būti pati veiksmingiausia priemonė siekiant išvengti jų platinamų ligų. Tačiau Lietuvoje erkės yra taip paplitusios, jog jų sutikti galima ir miestų parkuose ar žaliosiose teritorijose, namų kiemuose, jau nekalbant apie miškus, krūmynus ar apžėlusius paplūdimius. Todėl bent jau erkių aktyvumo periodu pravartu imtis ir papildomų apsisaugojimo priemonių.

Apranga

Lankantis gamtoje rekomenduojama dėvėti gerai kūną dengiančius drabužius. Geriausia, jeigu jie būtų šviesių spalvų – taip lengviau pastebėti ropojančią erkę. Kelnes galima sukišti į kojines, o viršutinį drabužį – į kelnes. Tačiau svarbu nepamiršti, jog drabužiai patys savaime neapsaugo nuo erkių – jie tik gali prailginti laiką, per kurį erkė patenka ant kūno. Tad drabužius būtina reguliariai apžiūrėti ir nurinkti ant jų prikibusias erkes. Grįžus į namus derėtų iš karto persirengti, nes erkės gali įsikurti drabužių siūlėse ar raukšlėse, likti nepastebėtos ir sulaukusios tinkamo momento patekti ant kūno.

Kūno apžiūra

Būnant gamtoje svarbu reguliariai apsižiūrėti kūną –  tiek atviras, tiek ir drabužiais uždegtas jo vietas. Nederėtų pasikliauti vien tik savo jutimais – erkės, ypač mažesnės, dažniausiai ropoja nesukeldamos mums jokių pojūčių. Todėl kūną ir plaukus reikėtų apsižiūrėti bent kas 20 minučių, o jeigu aplinkoje erkių daug – ir dažniau.

Repelentai

Tai pagalbinės priemonės, padedančios apsisaugoti nuo erkių. Dažniausiai jie būna purškiami, tačiau mažesniems vaikams gali būti patogiau naudoti tepamus repelentus.

Naudojant bet kurį pasirinktą repelentą svarbu prisiminti, kad jis yra veiksmingas tik tam tikrą laiko tarpą ir gali būti, kad prireiks jį panaudoti pakartotinai. Todėl svarbu įdėmiai skaityti ant repelento pateiktą naudojimo instrukciją.

 Skiepai nuo erkinio encefalito

Skiepai – veiksmingiausia profilaktikos priemonė, padedanti išvengti užsikrėtimo erkiniu encefalitu arba juo užsikrėtus sergama lengviau, mažesnė komplikacijų bei liekamųjų reiškinių tikimybė. Skiepytis galima pradėti bet kuriuo metų laiku.

Naminių gyvūnų patikra

Naminių gyvūnų kailis yra puiki vieta erkėms prisitvirtinti ir būti perneštoms ant žmonių. Todėl visada iš gamtos grįžusi naminį gyvūną reikia tinkamai apžiūrėti ar iššukuoti.

Siekiant maksimalaus rezultato, priemones, galinčias padėti apsisaugoti nuo erkės įsisiurbimo, reikėtų derinti tarpusavyje.

Jeigu erkė jau įsisiurbė

Įsisiurbusią erkę reikėtų pašalinti kuo skubiau, nes tai gali padėti išvengti Laimo ligos sukėlėjų patekimo į organizmą.  Štai kaip tai padaryti:

1. Nusiplaukite rankas ir pasiruoškite pincetą ar kitą įrankį, su kuriuo šalinsite erkę.

2. Suimkite erkę kuo arčiau odos, nesuspauskite jos kūno.

3. Traukite erkę aukštyn staigiu judesiu, neatlikdami jokių sukamųjų judesių (jeigu liko erkės galva, jos liesti nereikia, ji pasišalins natūraliai).

4. Erkės įsisiurbimo vietą dezinfekuokite.

5. Įsiminkite ar pasižymėkite įsisiurbimo vietą ir laiką, tai svarbu, nes apie mėnesį laiko ši vieta turėtų būti stebima dėl Laimo ligos požymių.