Tyrimas ultragarsu, dar vadinamas echoskopija, yra vaizdinis diagnostinis tyrimas, kuomet naudojant aukšto dažnio garso bangas galima vizualizuoti ir įvertinti žmogaus kūno organus ir struktūras.

Platus ultragarsinio tyrimo pritaikymas

Ultragarsinis tyrimas yra neinvazinis, saugus ir informatyvus, todėl klinikinėje praktikoje taikomas labai dažnai, jį naudoja įvairių sričių specialistai. Ultragarsu galima tirti pilvo organus, širdį, raumenis sausgysles, sąnarius, raiščius, skydliaukę, kraujagysles, šlapinimosi sistemos bei reprodukcinius organus, krūtis, poodinius darinius. Nėra duomenų, kad ultragarsinis tyrimas būtų kenksmingas besivystančiam vaisiui, todėl jis reguliariai naudojamas nėštumo priežiūros metu. Ultragarsinis tyrimas yra neskausmingas ir komfortiškas, todėl dažnai skiriamas ir vaikams.

Didelis tyrimo privalumas yra realiu laiku gaunami rezultatai. Nors naudojant pažangią ultragarso techniką tyrimas yra gana tikslus, diagnozės patikslinimui gali būti skiriami ir kiti vaizdiniai tyrimai – magnetinis rezonansas, kompiuterinė tomografija ar kiti.

Kaip vyksta tyrimas?

Ultragarsinis tyrimas yra labai patogus, jam atlikti nereikalingos specialios apsaugos priemonės. Pacientas paguldomas ar pasodinamas ant tyrimo kušetės, tiriama vieta ištepama vandens pagrindu pagaminta žele, palengvinančia ultragarsinio daviklio slydimą ir padedančia sklisti ultragarso bangoms. Daviklis siunčia aukšto dažnio garso signalus, kurie atsimušę į įvairias struktūras sugrįžta atgal ir monitoriuje pavirsta vaizdu, kurį gydytojas gali interpretuoti.

Kai diagnostiniais tikslais norima išgauti dar tikslesnius vaizdus ar ištirti sunkiau prieinamus organus, specialus ultragarso daviklis gali būti įvedamas į kūno ertmes – makštį, storąją žarną, taip pat stemplę.

Tyrimas gali trukti nuo dešimties minučių iki valandos, priklausomai nuo tiriamų organų kiekio, gebėjimo juos pasiekti ultragarsu ir aptinkamų radinių.

Koks paciento pasiruošimas reikalingas

Jeigu planuojama atlikti raumenų-skeleto sistemos, krūtų, skydliaukės, širdies, poodžio ultragarsinį tyrimą, pacientui papildomai ruoštis nereikia. Galima pasirūpinti apranga, su kuria būtų patogu gulėti ant tyrimo kušetės ar paprasta nusirengti. Ruošiantis kepenų, tulžies pūslės ir tulžies latakų echoskopijai rekomenduojama 4 valandas prieš tyrimą nieko nevalgyti.

Kasos ir blužnies vertinimui trukdo pilve besikaupiančios dujos, todėl pacientų prašoma vieną parą prieš tyrimą nevalgyti pilvo pūtimą skatinančių produktų (pvz.: kopūstų, juodos duonos, obuolių). Taip pat nevalgyti minėtų produktų ar net išgerti pilvo pūtimą mažinančių vaistų gali būti rekomenduojama prieš aortos pilvinės dalies ultragarsinį tyrimą.

Prieš atliekant inkstų, šlapimtakių, šlapimo pūslės ultragarsinį vertinimą gydytojas gali paprašyti išgerti daug vandens, kad prisipildytų šlapimo pūslė ir būtų galima kokybiškai įvertinti norimas struktūras.

Jeigu kyla klausimų dėl paties tyrimo ar to, kaip reikėtų jam pasiruošti – drąsiai klauskite gydymą paskyrusio ar jį atliekančio gydytojo.