Kas nėra turėjęs miežio – to skausmingo raudono guzelio ant voko krašto? Jis gali aplankyti tiek vaikus, tiek suaugusius ir paprastai praeina be rimtesnio gydymo. Tačiau tam, kad ligos eiga būtų kuo lengvesnė, turime šį bei tą apie ją žinoti ir nepakenkti sau užsiimdami savigyda.

Kas yra miežis?

Miežis yra bakterinė infekcija, kuri gali atsirasti blakstienos folikule ar voko kremzlės liaukoje. Dažniausiai miežio sukėlėjas yra stafilokokas, kuris neretai tiesiog gyvena ant odos ar nosies šnervėse nesukeldamas jokių simptomų. Tačiau susidarius tinkamoms sąlygoms pradeda intensyviai daugintis ir sukelia uždegimą.

Paprastai miežis iškyla ant vienos akies voko, rečiau gali atsirasti ant abiejų akių.

Miežis gali atsirasti savaime, persirgus infekcine liga, dėl kitų priežasčių nusilpus imunitetui arba kaip kitų ligų pasekmė – blefarito, cukrinio diabeto, onkologinių procesų.

Miežiui būdingi simptomai

Miežio simptomai šiek tiek skiriasi priklausomai nuo jo pobūdžio ir lokalizacijos.

Jeigu miežis įsikūręs išorinėje voko pusėje, vadinasi infekcija kilo voko krašto riebalinėje ar prakaito liaukoje, apimdama ir blakstienos folikulą. Po 3-5 dienų ant miežio turėtų pasimatyti balta viršūnėlė, kuriai pratrūkus išteka pūliai. Tuomet skausmas, patinimas ir paraudimas pradeda mažėti.

Vidinis miežis yra voko kremzlinės liaukos bakterinis uždegimas, kuris yra skausmingesnis, negu išorinis. Dėl jo gali pakilti temperatūra, padidėti limfmazgiai. Nors procesas trunka ilgiau, galų gale pūliai pratrūksta ir išteka pro junginę ar liaukos lataką voko krašte.

Šaltasis miežis – tai lėtinis voko kremzlės liaukos uždegimas, kuomet užsikimšus jos latakui ant voko jaučiamas kietas, neskausmingas, su oda nesusijęs guzelis.

Diagnostika ir gydymas

Paprastai miežio diagnostikai pakanka gydytojo apžiūros, kuris stebėdamas jam būdingus simptomus nustato miežio diagnozę ir gali paskirti gydymą.

Vidinio ar išorinio miežio gydymui gali būti skiriama sausa šiluma – tai šilti sausai kompresai, dedami ant akių. Juos rekomenduojama dėti kuo anksčiau – vos tik pastebėjus kylant miežį, ir daryti tai reguliariai (3-4 kartus per dieną po 5-10 minučių). Reikalui esant skiriami antibiotikų lašai. Rekomenduojama nesidėti kontaktinių lęšių ir nesidažyti akių, kad neatsirastų papildomų akį dirginančių veiksnių.

Jeigu situacija per keletą dienų nepagerėja, skausmas, patinimas, raudonumas didėja – reikalinga skubi gydytojo oftalmologo konsultacija.

Šaltajam miežiui gydyti gali būti skiriami geriami antibiotikai. Jeigu gydymas neveiksmingas – miežis šalinamas chirurginiu būdu. Procedūra nėra sudėtinga, tačiau veiksminga, nes padeda pašalinti infekcijos židinį.

Jokiu būdu nerekomenduojama miežio spausti net ir matant baltą viršūnėlę – taip galima tik dar plačiau paskleisti infekciją.

Kaip išvengti miežio?

Moterims rekomenduojama pasirūpinti tinkamomis akių makiažo priemonėmis, nenaudoti pasenusių ar svetimų. Nešiojantiems akių lęšius juos derėtų keisti ne rečiau, negu siūlo gamintojas ir tai daryti tik švariomis rankomis. Visiems, tiek vaikams, tiek suaugusiems, rekomenduojama neliesti akių nešvariomis rankomis, kad sukėlėjas nuo rankų nepatektų ant akių vokų.