Plantarinės fascijos uždegimas, dar kitaip vadinamas plantariniu fasciitu, yra viena pagrindinių kulno skausmo priežasčių. Manoma, kad maždaug 1 iš 10 žmonių savo gyvenime susirgs šia liga.
Plantarinė fascija – tai pade esanti jungiamojo audinio struktūra, jungianti kulnakaulį su priekine pėdos dalimi. Ji dengia didelę dalį pado, padeda palaikyti pėdos skliautą, amortizuoja ir paskirsto jėgą einant ar bėgant. Manoma, kad nuolatinis fascijos dirginimas besikartojančiais judesiais ar per didelis jai tenkantis krūvis gali sukelti uždegimą ar net sąlygoti smulkius įplyšimus.
Nors tikslios plantarinio fasciito priežastys nėra aiškios, išskiriami tam tikri rizikos veiksniai:
- amžius – plantarinis fasciitas dažnas žmonėms tarp 40 ir 60 metų amžiaus;
- tam tikros sporto rūšys – ilgų distancijų bėgimas, baletas, šokiai;
- pėdos anatomija – plokščia pėda, aukštas išilginis skliautas;
- eisenos ypatumai;
- nutukimas;
- tam tikras darbo ar veiklos pobūdis, dėl kurio tenka ilgai stovėti ar vaikščioti ant kietų paviršių.
Plantarinės fascijos uždegimo sukeltą skausmą pacientai neretai apibūdina kaip duriantį jausmą pade, šalia kulno. Paprastai skausmas stipriausias ryte, žengiant pirmuosius žingsnius. Dienos eigoje daugiau pajudėjus ir pavaikščiojus jis sumažėja, tačiau vėl gali sustiprėti ilgiau pastovėjus ar pasėdėjus. Gali būti stebimas ir patinimas aplink kulną.
Negydomas uždegimas gali tapti lėtiniu ir varginti kasdieniame gyvenime, riboti tam tikras veiklas. Skausmą jaučiantis žmogus gali šlubuoti, dėl ko papildomas krūvis tenka kitiems sąnariams, nugarai. Todėl jaučiant simptomus visada svarbu kreiptis į gydytoją ortopedą traumatologą diagnozės nustatymui ir gydymo plano sudarymui.
Gydytojas diagnozę nustato įvertinęs ligos eigą, paciento nusiskundimus ir atlikęs klinikinį ištyrimą.
Radiologinis tyrimas ar magnetinio rezonanso tyrimas atliekami ne visada, tačiau gali būti reikalingi siekiant įvertinti pėdos struktūras ar atmesti kitas patologijas, galinčias sukelti panašius simptomus. Šie tyrimai gali padėti vizualizuoti kulnakaulio kaulines ataugas, liaudiškai dar vadinamas pentinais. Tai kaulinės išaugos, kurios susiformuoja ant kulnakaulio fascijos prisitvirtinimo vietoje.
Pirminis gydymas – poilsis ir vaistai nuo skausmo bei uždegimo. Gydytojas gali rekomenduoti kuo mažiau vaikščioti ir kurį laiką pavartoti nesteroidinius vaistus nuo uždegimo – tam, kad nurimtų uždegimas. Taip pat gali būti skiriama speciali mankšta su kineziterapeutų pagalba, masažai bei specialūs amortizuojantys ir spaudimą į skaudamą sritį sumažinantys įdėklai į batus. Kartais skiriami specialūs, naktį dėvimi įtvarai. Jeigu pagerėjimo nėra, skiriama smūginės bangos terapija ar kortikosteroidų injekcijos į skaudamą sritį. Chirurginis gydymas taikomas tik išimtinais atvejais.