Čiurnos traumos yra vienos dažniausių, su kuriomis praktikoje susiduria gydytojai. Net trečdalis sporto metu patirtų traumų yra išorinių čiurnos raiščių plyšimas. Tačiau susižaloti gali ne tik sportininkai – užtenka netinkamai pastatyti koją išėjus pasivaikščioti ir namo sugrįžti gali tekti su skaudančia čiurna. Tad ką gi mes apie tai žinome ir kaip galime apsisaugoti?

Kaip įvyksta čiurnos trauma?

Čiurnos traumos priežastimi dažniausiai yra staigus, natūralias sąnario amplitudes viršijantis judesys, kuomet čiurnos struktūros nebeatlaiko krūvio ir yra pažeidžiamas jų vientisumas. Stiprus ir staigus pėdos pakrypimas į vidų ar į išorę, staigūs ir didelės jėgos rotaciniai judesiai gali nulemti kaulų lūžį ar raiščių plyšimą. Dažniausiai nukenčia čiurnos išorinės pusės raiščiai, kurie yra patempiami ar įplyšta per didelės pėdos inversijos metu. Taip pat gali nukentėti ir vidiniai raiščiai ar kaulinės struktūros.

Gydymas patyrus čiurnos traumą

Pirmoji pagalba patyrus nesudėtingą čiurnos traumą yra prieinama kiekvienam. Pirmas 48 valandas ją reikia vėsinti dedant šaltus kompresus ar ledo maišelius. Koją rekomenduojama laikyti pakeltą aukščiau dubens lygio (kad būtų galima išvengti didelio tinimo), ant jos neminti ir leisti pailsėti, tinimui mažinti naudoti elastinį bintą, jeigu reikia, vartoti vaistus nuo skausmo ir uždegimo. Atliekami tik lengvi, skausmo nekeliantys judesiai per čiurnos sąnarį. Jeigu situacija gerėja, tikėtina, kad trauma nebuvo sudėtinga ir gana greitai bus galima grįžti į įprastą gyvenimą.

Jeigu nepaisant konservatyvių priemonių situacija blogėja – svarbu kreiptis į gydytoją ortopedą traumatologą, kuris įvertins čiurnos būklę kliniškai bei atlikęs radiologinius tyrimus paskirs tinkamą gydymą. Didesnio laipsnio raiščių plyšimai gali būti imobilizuojami gipsu ar įtvaru. Gydymas trunka apie 6 savaites, dar tiek pat ar ilgiau gali užtrukti sąnario funkcijos atstatymas reabilitacijos pagalba.

Didelis čiurnos sąnario tinimas iš karto po traumos, negalėjimas kojos priminti ar pajudinti pėdos per čiurnos sąnarį, išreikštas skausmingumas, matoma deformacija gali būti ir lūžio požymiai. Tokiu atveju rekomenduojama nedelsiant kreiptis į skubios pagalbos skyrių. Lūžiams gydyti dažniausiai taikomas operacinis gydymas, reikalinga ilga imobilizacija, reabilitacija, kuri padeda sugrąžinti sąnario funkciją ir išvengti galimų traumos komplikacijų. Kuo tvirtesnė čiurna ir ją palaikančios struktūros, tuo mažesnė tikimybė panašiai traumai pasikartoti ateityje.

Kaip sėkmingai apsisaugoti nuo čiurnos traumų?

Nors visu šimtu procentų apsaugančių priemonių nėra, tačiau bendras fizinis pasirengimas, tvirti raumenys bei stabilūs, judesių amplitudę išsaugoję sąnariai padeda sumažinti čiurnos traumos riziką. Tai galima pasiekti reguliariai mankštinantis ir sportuojant. Prieš pradedant sporto treniruotę būtina atlikti tinkamą apšilimą. Taip pat svarbu pagalvoti apie tinkamą avalynę – aukštakulniai, platforminiai ar blogai ant pėdos besilaikantys, slidūs batai padidina čiurnos traumų riziką. Daug traumų įvyksta ir tinkamai neįvertinus aplinkos sąlygų – plikledžio, šviežiai iškritusio sniego, slidžių rudeninių lapų, duobėtų pasivaikščiojimo ar bėgiojimo takų, nelygių šaligatvių, nepastebėjus laiptų ar bortelių. Lėtinį čiurnos sąnario nestabilumą turintys asmenys turėtų adaptuoti fizines veiklas ar sporto metu dėvėti specialius įtvarus. Tik visos atsargumo priemonės kartu gali suteikti galimybę išvengti čiurnos traumos ir ilgo jos gydymo.