Katarakta yra liga, kurios metu akyje esantis lęšiukas netenka savo skaidrumo, drumstėja ir pradeda trukdyti geram regėjimui. Ligai progresuojant regėjimo galima visiškai netekti. Nors šia liga dažniausiai serga vyresnio amžiaus žmonės, tačiau ji gali būti diagnozuojama ir vaikams ar jaunuoliams. Kaip liga pasireiškia ir kaip ją gydyti aptarsime šiame straipsnyje.

Kokios priežastys lemia lęšiuko drumstėjimą?

Katarakta atsiranda tuomet, kai akies lęšiuke esantis skaidrus skystis pradeda drumstis. Dažniausiai ji pasireiškia vyresnio amžiaus žmonėms ir manoma, jog tai lemia lėtėjanti medžiagų apykaita. Taip pat katarakta gali būti įgimta, o jauniems žmonėms akies lęšiuko drumstėjimą gali inicijuoti traumos,  cukrinis diabetas ar uždegiminės akių ligos.

Išskiriami šie kataraktos rizikos veiksniai:

  • paveldimumas;
  • senatviniai procesai;
  • skurdi mityba ir su tuo susijęs vitaminų trūkumas;
  • ilgalaikis gausus alkoholio vartojimas;
  • ilgą laiką vartojami vaistai: steroidai, hormonai;
  • akių ligos (pvz.: glaukoma);
  • akių traumos ar buvusios operacijos;
  • rūkymas;
  • tam tikros organizmo ligos (pvz.: cukrinis diabetas)
  • akis veikianti UV šviesa.

Būdingi kataraktos simptomai

Pati ligos pradžia gali likti nepastebėta tol, kol lęšiukas nepakinta tiek, jog pradėtų trukdyti regėjimui. Tuomet sergantysis vaizdą mato miglotą, tarsi žiūrėtų pro rūką. Jam sunkiau matyti prieblandoje ar ryškioje šviesoje. Kartais matomi objektai dvigubinasi, spalvos gali atrodyti išblukusios su gelsvais ar rudais atspalviais. Aplink šviečiančius daiktus matomas halo – šviečiančių ratilų – efektas. Iš pradžių liga gali paveikti tik dalį lęšiuko, todėl žmogus mato atskiras į rūką panašias dėmes. Regėjimui prastėjant darosi sunku skaityti, vairuoti automobilį. Nors liga dažnai pažeidžia abi akis, ligos progresavimas jose gali skirtis. Vėlyvose ligos stadijose regėjimas visai pranyksta.

Efektyviausias gydymas – operacija

Kol kas medicina neturi priemonių sustabdyti prasidėjusį lęšiuko drumstėjimą, tačiau pacientų regėjimą gelbsti operacija. Jos metu pažeistas lęšiukas pakeičiamas kitu. Operacija dažnai atliekama vietinėje nejautroje. Gydytojas oftalmologas per mažą pjūvį akyje pašalina lęšiuką ir jį pakeičia dirbtiniu intraokuliniu lęšiu. Paprastai operacija užtrunka iki valandos, o pacientas tą pačią arba sekančią dieną gali grįžti į namus. Regėjimas paprastai pagerėja jau pirmosiomis dienomis po operacijos, o galutinis rezultatas stebimas praėjus mėnesiui po procedūros. Iš karto po operacijos rekomenduojama vengi sunkiai kelti ar atlikti įtemptus fizinius pratimus. Taip pat derėtų akis pasaugoti nuo dirginančių veiksnių: makiažo priemonių, muilo, veido prausiklių.

Pasitaiko atvejų, kai dėl gretutinių akies ligų operacinis kataraktos gydymas negali būti taikomas, tačiau galutinis sprendimas yra individualus ir priimamas tik gydytojui oftalmologui atlikus išsamią paciento apžiūrą.