Gastroezofaginio refliukso liga (GERL) – tai gana dažnas sveikatos sutrikimas, kuris, kaip manoma, gali varginti net iki penktadalio pasaulio gyventojų. Deja, tačiau statistiniai duomenys rodo, jog sergančiųjų skaičius kasmet didėja, vis daugiau žmonių kenčia nemalonius ligos simptomus ir patiria komplikacijas.

Dėl ko atsiranda gastroezofaginis refliuksas?

Gastroezofaginio refliukso ligą dažniausiai sukelia apatinio stemplės rauko nepakankamumas ir diafragmos stemplinės angos išvarža. Prie GERL atsiradimo labai prisideda ir vakarietiškas gyvenimo būdas – nesubalansuota ir nereguliari mityba, antsvoris ir nutukimas, stresas, gausus alkoholio bei gėrimų su kofeinu vartojimas, rūkymas, naktinis darbas. Taip pat neseniai nustatyta, jog GERL gali būti susijęs su plonojo žarnyno bakterijų išvešėjimu.

Gastroezofaginis refliuksas gali atsirasti ir sveikiems žmonėms, ypatingai sočiau ar riebiau pavalgius, tačiau jis netrunka ilgai, nesikartoja dažnai, paprastai nesukelia nemalonių simptomų ar stemplės gleivinės pokyčių, todėl nėra vadinamas liga. Taip pat fiziologinis refliuksas gali pasireikšti besilaukiančioms moterims, kūdikiams ir vaikams.

Ligos simptomai

Skrandžio rūgštis, patekusi į stemplę, erzina gleivinę, sukelia deginimo pojūtį epigastriume, už krūtinkaulio ar gerklėje. Taip pat gali būti jaučiamas skrandžio turinio atpylimas, dėl kurio atsiranda rūgštus skonis gerklėje, graužimas. Mažiau specifiniai GERL simptomai yra lėtinis kosulys, krenkštimas, užkimimas, astma, blogas burnos kvapas, liežuvio apnašos, skausmingas ar nemalonus rijimas. Ilgesnį laiką trunkantis rūgščių poveikis gali pažeisti dantų emalį, pasireiškia būdingi jo pokyčiai, susidaro sąlygos kariesui atsirasti.

Diagnostika

Gastroezofaginio refliukso liga diagnozuojama remiantis paciento nusiskundimais, ligos trukme bei jos eiga. Nors rėmens simptomus yra pajutę daugelis žmonių, gastroezofaginio refliukso ligos diagnozė nustatoma tuomet, kai epizodai kartojasi keletą kartų į savaitę ar dar dažniau.

Diagnozei patikslinti pasitelkiama stemplės ir skrandžio endoskopija, kurios metu stebimi GERL būdingi pokyčiai. Jeigu reikia, atliekami papildomi tyrimai, pvz.: stemplės pH stebėsena ar jos motorikos vertinimas.

Gydymas

Gastroezofaginio refliukso gydymo tikslas yra sumažinti jo sukeliamus simptomus ir stemplės pažeidimą. Gyvenimo būdo korekcija gali turėti gana gerų rezultatų lengvesnėms GERL formoms kontroliuoti. Pacientams rekomenduojama keisti mitybos įpročius – valgyti mažesnėmis porcijomis ir dažniau, taip išvengiant persivalgymo ir pernelyg didelio maisto kiekio, patenkančio į skrandį vienu metu. Taip pat mažiau vartoti rūgštingumą didinančio maisto produktų (riebus, keptas ar aštrus maistas, saldumynai, pomidorai ar jų padažas, gėrimai su kofeinu), atsisakyti rūkymo, koreguoti kūno svorį, nevalgyti 2-3 valandas prieš miegą. Jeigu šių rekomendacijų laikymasis neduoda rezultatų, skiriami vaistai. Pacientams, kurie netoleruoja medikamentinio gydymo ar GERL simptomai išlieka net ir juos vartojant, taip pat tiems, kuriems išsivysto tam tikros komplikacijos, gali būti taikomas operacinis gydymas.

Nederėtų užsiimti savigyda prieš tai nepasikonsultavus su gydytoju, nes kai kuriais atvejais rėmuo gali būti ir onkologinio proceso požymis. Todėl jeigu jaučiate besikartojančius gastroezofaginiam refliuksui būdingus simptomus – apsilankykite pas gydytoją.