Lt En Ru

+370 45 581111 +370 698 73030 [email protected]

Stipriausi Lietuvoje darbo laikas

Registratūra: 8:00-19:00

Sporto salė: 8:00-20:00

UŽTENKA KĘSTI NUGAROS SKAUSMUS!

Autorius: Vitalė Bružienė, gydytoja

Dėl ko tiek jauniems, tiek pagyvenusiems kartais, o kai kuriems, deja, dažnai ar net nuolat skauda nugarą? Priežasčių būna labai daug: mokyklinukams dažniausiai skauda dėl nuovargio, kaulų-raumenų sistemos vystymosi sutrikimų, įtampos ir pan., suaugusiems – dėl raumenų silpnumo, stuburo kremzlinio audinio susidėvėjimo, įvairios kilmės tarpslankstelinių sąnarių, nervinių šaknelių bei diskų uždegimų, diskų suplyšimo, slankstelių paslydimo iš savo įprastinės vietos, dėl dubens ar klubo sąnarių problemų, vidaus organų ligų ir t.t. Žmonės kenčia. Kartais pasimankština, pasinaudoja masažuotojo paslaugomis, panaudoja nuskausminančius tepalus, išgeria vieną kitą tabletę ir gyvena toliau. Būna, kad nugaros skausmai nebepasikartoja. Bet neretai atsitinka ir taip, kad skausmai lyg ir nebe taip kankina, tačiau vis dažniau einant užkliūva pėda, ne tik dieną, bet ir naktimis ima varginti kojų tirpimai, maudimai, mėšlungiai. Kartais ir visa tai praeina, tik nebepavyksta pakelti aukštyn kojos pirštų ar visos pėdos, pavaikščioti ant kulnų. O tai byloja apie jau išsivysčiusį kai kurių nervų ir raumenų paralyžių dėl, tikriausiai, jau toli pažengusios stuburo ligos: disko išvaržos, auglio ar kokio nors kito proceso, kuris negailestingai pažeidė atitinkamą stuburo fragmentą. Priklausomai nuo pažeidimo vietos, požymiai gali būti ir kitokie: šlapinimosi sutrikimai, lytinės potencijos problemos, tarpvietės ar šlaunų vidinių paviršių jutimų sutrikimai. Atsiradus minėtiems simptomams ir laiku nenustačius tikslios priežasties bei nepritaikius reikalingo – priežastinio, o ne simptominio – gydymo, neretai pacientui tenka susitaikyti su likimu, nes atgaivinti išnykusius jutimus ar raumenų jėga anaiptol nebe visada ir įmanoma.

Apžiūrėję nugaros skausmais besiskundžiančius pacientus ir įvertinę rentgenogramas (arba tomogramas, magnetinio rezonanso tyrimų išvadas ir pan.), gydytojai dažnai neskuba skirti vaistų, o tik pataria pacientams rimtai ir reguliariai užsiimti gydomąja mankšta , masažais, fizioterapija ir kitais „nerimtais“ dalykais. Rašau „nerimtais“ kabutėse todėl, kad tos procedūros gydytojams atrodo pakankamai rimtomis, ir yra būtent tai, kas tuo metu gali išgelbėti pacientą nuo gręsiančių didelių sveikatos sutrikimų ateityje, o pacientai dažnai į tai numoja ranka pasidžiaugę, kad gydytojas nieko tokio nerado, o tai reiškia – galima kolkas ir nesigydyti, arba, užėjus skausmui, nuryti vieną kitą tabletę. Juk žymiai smagiau ilgus vėlyvo rudens vakarus praleisti minkštasuolyje prieš televizorių negu sporto salėje.

Dabar – nugaros skausmų metas, nes atvėsus orams, pablogėja kraujotaka, paūmėja uždegimai, ne vienam jau prisidėjo ir kilogramas kitas viršsvorio. Be to, gana patogus laikas ir gydytis, nes jau baigti sodų ir daržų darbai, mažiau traukia įvairi aktyvi veikla gamtoje ir pan. Užtenka kęsti nugaros skausmus. Metas – pas gydytojus!