Lt En Ru

+370 45 581111 +370 698 73030 bruzienesklinika@gmail.com

Stipriausi Lietuvoje darbo laikas

Registratūra: 8:00-19:00

Sporto salė: 8:00-20:00

Sportuojančių vaikų lėtiniai skausmai

Autorius: Vitalė Bružienė, gydytoja

Būtų naivu teigti, kad sporte (kaip ir kasdieniniame gyvenime) įmanoma pilnai išvengti traumų bei įvairių kaulų-raumenų sistemos pakenkimų. Tokios suaugusių sportininkų problemos, kaip “šuolininko kelis”, “plaukiko petis”, “tenisininko alkūnė” ir kt. daugeliui yra gerai žinomi dalykai, tačiau į sportuojančių vaikų įvairius skausmus dažnai neatkreipiamas reikalingas dėmesys. Manoma, kad augantis organizmas gali pats lengvai išspręsti savo problemas. Deja, ne visada. Savo darbe neretai matau gana tolokai pažengusius įvairius raumenų, sausgyslių ar sąnarių pakenkimus dėl kelių pagrindinių priežasčių: neadekvataus krūvio, neharmoningo viso kūno fizinio vystymo, nepakankamo ar nepilnaverčio vaikų poilsio arba dėl kai kurių jų augimo laikotarpių anatominių bei funkcinių ypatumų. Dažniausiai iškylančios problemos:

  1. Kulnų skausmai. Priežastys: per daug bėgimų ir šokinėjimų ant kietos dangos, be to, dar dažnai avint netinkamą sportinę avalynę, arba – perdaug įtemptos Achilo sausgyslės dėl kai kurių vystymosi ypatumų arba treniruočių klaidų . Rečiau – tiesioginė trauma.
  2. Skausmai ir paburkimas po keliu – Šlaterio liga (blauzdikaulio šiurkštumos pakenkimai). Priežastys: per dideli krūviai šlaunų keturgalviams raumenims esant per dideliam jų įtempimui arba tiesioginė trauma (kritimas ant kelio).
  3. Girnelės chondromaliacija (kremzlinio paviršiaus pažeidimas). Priežastys: per didelis krūvis kelių sąnariams arba netaisyklingas jų biomechaninis apkrovimas dėl neharmoningo kaulų raumenų sistemos vystymo (bendro fizinio rengimo klaidos) rečiau – tiesioginės kelio traumos.
  4. Nugaros skausmai. Priežastys: nugaros ar pilvo bei liemens raumenų santykinis silpnumas, per didelis stuburo apkrovimas, ko pasekoje būna nuolat įsitempę raumenys ir raiščiai arba net pasislenka slanksteliai.
  5. Pakinklio skausmai. Priežastys – pakinklio raumens bei raiščių perkrovimai, pakinklio cistų susiformavimai (dėl įvairių sąnario problemų)
  6. Pėdos skausmai. Rimčiausia priežastis – padikaulio galvutės suyrimas dėl perkrovimo (laimei, sutinkama ne taip dažnai). Retesnės – padikaulių nervų lėtiniai uždegimai, pado raumenų bei raiščių perkrovimai. Dažna priežastis – per kieta sporto salių, aikščių, bėgimo takų danga, netinkama avalynė.
  7. Įvairių sausgyslių uždegimai. Dažniausios priežastys yra jų pervarginimai, rečiau – peršalimai, netinkama avalynė ir pan.

Šį sąrašą būtų galima tęsti dar gana ilgai. Svarbiausia, norėčiau atkreipti tėvų ir trenerių dėmesį, kad kiekvienas skausmas reiškia kokią tai problemą. Ypač svarbu, kad, nepriklausomai nuo sporto šakos, visi vaikai pirmiausia turėtų gauti gerą bendrą fizinį parengimą. O treneriai ir tėvai turėtų nepamiršti, kad  kuo anksčiau išaiškinsime skausmo priežastį, tuo mažesnė tikimybė, kad vaikas nebegalės grįžti į savo pamėgtą sporto šaką, arba jo sveikatos sutrikimai liks ilgiems metams ar net visam likusiam gyvenimui.