Lt En Ru

+370 45 581111 +370 698 73030 [email protected]

Stipriausi Lietuvoje darbo laikas

Registratūra: 8:00-19:00

Sporto salė: 8:00-20:00

Sąnarių ligos ir sąnarių funkcijos

Autorius: Gydytojas-reumatologas Mykolas Petraitis

Sąnario uždegimas ar aplinkinių audinių uždegimas turi būti gydomas taikant ramybę, priešuždegiminius vaistus, kurie gali būti geriami, leidžiami, tepami skaudamoje vietoje. Tačiau prieš skiriant vaistus, reikia stengtis išsiaiškinti ligos kilmę ir skirti tinkamiausią gydymą, kuris gali tęstis pakankamai ilgai.

Karščiuojančiam ar sergančiam įvairiausiomis virusinėmis ligomis pacientui, taip pat gali skaudėti sąnarius, bet sąnarių uždegimo tuo metu nebūna. Sudėtingesnis atvejis, jei patino sąnarys, paraudo oda ties sąnariu,sunku judėti, pakilo temperatūra, krečia šaltis – gal būt tai sąnario infekcijos požymis? Kaip tuo metu elgtis – reikalinga skubi punkcija ir sąnarinio skysčio ištyrimas, tai atlieka chirurgas, traumatologas, reumatologas. Pagal gauto skysčio tyrimo duomenis paskiriamas tinkamas gydymas. Tokie atvejai yra reti. Dažniau tenka atlikti punkciją pacientui sergančiam podagriniu artritu, kurios paūmėjimas taip pat lydimas aukštos temperatūros ir labai stipraus skausmo. Net ir neradus infekcijos tokiam pacientui, punkcijos metu pašalime kristalus iš sąnario ertmės, kurie ir sukelia ligą.

Aplink sąnarį yra daug struktūrų: sausgyslių, kurios turi kanalus, bei prisitvirtinimo prie kaulų vietas, tepalinių maišelių, kurie gali būti injekcijos tikslas.

Su sąnarių punkcijomis susiję keli mitai, kuriuos reiktų aptarti:

  1. Labai skauda leidžiant į sąnarį – skausmas jaučiamas trumpai praduriant odą ir patenkant į sąnarį, tai 1 sekundė. Jei planuojama ilgesnė procedūra  naudojami nuskausminantys vaistai. Būtinai informuokite gydytoją prieš punkciją, jei yra buvę alerginės reakcijos į bet kokius medikamentus. Beje, sąnarys nėra, kuo nors jautresnis nei raumenys ar poodis, į kuriuos vaistai leidžiami kasdien.
  2. Į sąnarį suleisti vaistus pavojinga. Leisti į sąnarį turi teisę specialistai, kurie moka atlikti šias procedūras. Sąnario infekcijos labai retos, ypač atliekant procedūras pagal antiseptikos reikalavimus.
  3. Suleidus vaistus, sugadina kremzlę. Dažniausiai injekcijoms naudojamas preparatas Kenalog. Tai ilgo veikimo priešuždegiminis gliukokortikoidas, kuris veikia prieuždegimiškai sąnario ertmėje iki kelių mėnesių. Jį naudojant reikia žinoti, kad negali būti jokios infekcijos odoje aplink sąnarį, gerai kontroliuojamas padidėjęs kraujospūdis, normalus cukraus kiekis kraujyje sergantiems diabetu ir kt. reikalavimai. Leisti Kenalog nerekomenduojama dažniau nei 3 k/metus į tą patį sąnarį. Kremzlės pažeidimo išvengiama laikantis tausojančio režimo, t.y. pirmas 2 paras, po vaisto suleidimo mažiau vaikščioti, nedirbti sunkių darbų.

Žinoma, kad kiekviena procedūra atliekama kvalifikuoto gydytojo yra pakankamai saugi, tačiau nenumatytų reakcijų ir komplikacijų rizika išlieka.

Pacientų, kuriems reikia atlikti sąnario punkciją, atranką atlieką gydytojas specialistas.

Peties skausmo gydymui – nustačius tepalinio maišelio uždegimą, akromioklavikulinio sąnario, peties sąnario uždegimą rekomenduojama leisti Kenalog pusę ar visą ampulę.

Kelio sąnario – uždegimo gydymui ampulę Kenalog. Kelio sąnario artrozės sukeltam skausmui – Go-On, Hyalgan, Renehavis. Šių vaistų kaina ir nauda riboja jų naudojimą praktikoje. Skiriami 2-5 kursai po 1 ampulę į sąnarį kas savaitę. Rezultatas – skausmo sumažėjimas iki 6 mėn.Jokio kremzlės atstatymo, ar kitokio efekto, deja negalime tikėtis, nes tai tepalas pažeistai kremzlei, o ne jos vaistas.

Priešuždegiminius vaistus leidžiame ir į sausgyslių makštis, sausgyslių prisitvirtino vietas, jei taikytos fizioterapinės ir kitos reabilitacinės procedūros neduoda efekto. Galimos problemos – odos išplonėjimas suleidimo vietoje, sausgyslės susilpnėjimas, kaulo aptirpimas. Tai nuo dozės priklausomos pašalinės reakcijos, todėl teisingas ir individualus dozavimas yra būtinas.

Sąnario ir aplinkinių audinių injekcijos gali būti atliekamos ir echoskopo kontrolėje. Tai reikalauja echoskopuotojo įgūdžių, bet užtikrina iki 98 proc. tikslumą. Galimi du metodai – atliekama sąnario echoskopija ir pažymima punkcijos vieta, arba punktuojama echoskopijos metu.

Pacientai sergantys lėtinėmis uždegiminėmis sąnarių ligomis (reumatoidiniu artritu, Bechterevo liga ir kt.) dažniau susiduria su specialistais ir jiems atliekamos sąnario punkcijos ir vaistų injekcijos ne taip jau retai. Tikslas – kontroliuoti ligos požymius, t.y. sąnario uždegimą ir sustabdyti kremzlės pažeidimą.

Gydytojas atliekantis punkcijas ir leidžiantis vaistus turi atsakyti į visus jūsų klausimus ir gauti sutikimą procedūrai. Paaiškinti režimą po injekcijos ir įvertinti visas galimas rizikas susijusias su šia procedūra.