Lt En Ru

+370 45 581111 +370 698 73030 [email protected]

Stipriausi Lietuvoje darbo laikas

Registratūra: 8:00-19:00

Sporto salė: 8:00-20:00

Nutukimas efektyviausiai gydomas chirurginiu būdu

Autorius: Docentas, chirurgas Antanas Mickevičius

Tradiciniai pirmaeiliai nutukimo gydymo būdai – dietos, didesnis fizinis aktyvumas, kai kurie medikamentai – dažniausiai būna efektyvūs, tačiau trumpalaikiai. Du trečdaliai pacientų buvusį svorį atgauna jau per metus, o penkis metus sumažėjusį kūno svorį pajėgia išlaikyti tik 5% pacientų.

Žymiai efektyvesnis yra chirurginis gydymas. Operacinis gydymas ne tik ženkliai sumažina kūno svorį, bet ir leidžia:

50-85% pasveikti nuo II tipo diabeto;

45-65% normalizuojasi padidėjęs AKS;

65-95% pasveiksta nuo miego sutrikimų;

Sumažėja miokardo infarkto, onkologinių susirgimų rizika.

Dažniausiai taikomi trys operacijų metodai:

1. Reguliuojama skrandžio juosta, t.y. silikoninis žiedas, kuriuo apjuosiamas skrandis. Jis vamzdeliu sujungiamas su kapsule, esančia po oda. Per kapsulę reguliuojamas juostos įtempimas ir tuo būdu pacientui padedama pasiekti reikalingą svorį.

2. Skrandžio ir dvylikapirštės žarnos apylankos operacija. Jos metu suformuojamas naujas, mažesnis skrandelis ir jis atjungiamas nuo didžiojo skrandžio. Be to, sukuriama apylanka, kurios dėka slenkantis maistas aplenkia likusį skrandį ir dalį plonųjų žarnų. Į naują skrandelį telpa nedaug maisto, greičiau pajaučiamas sotumas. Be to, sutrumpėjęs žarnynas įsisavina santykinai mažiau maisto medžiagų. Tačiau ši operacija techniškai yra sudėtingesnė negu skrandžio juosta.

Moksliniais tyrimais yra įrodyta, jog tai efektyviausia procedūra siekiant užtikrinti ilgalaikį viršsvorio netekimą.

3. Pakraštinė skrandžio rezekcija – santykinai nauja operacijų rūšis. Jos metu iš skrandžio suformuojamas siauras vamzdelis, o kita skrandžio dalis pašalinama. Po šios operacijos būtina kontroliuoti save ir nepersivalgyti, nes naująjį mažą skrandį galima ištampyti, ir tada viršsvoris ataugs.

Ar galimas ir ar būtinas nutukimo gydymas chirurginiu būdu sprendžia bariatrinis chirurgas (chirurgas, atliekantis nutukimą koreguojančias operacijas) kartu su pacientu. Pasitarimo būdu pacientas ir chirurgas įvertins rizikos ir galimos naudos santykį, atsižvelgiant tiek į sveikatos būklę, tiek į chirurgo patirtį bei daugelį būtų faktorių. Pasirinkus chirurginį gydymo būdą pacientui labai svarbu suvokti, kad pati operacija yra ne rezultatas, o tik įrankis kurio pagalba rezultato teks siekti pačiam.