Lt En Ru

+370 45 581111 +370 698 73030 [email protected]

Stipriausi Lietuvoje darbo laikas

Registratūra: 8:00-19:00

Sporto salė: 8:00-20:00

Maisto netoleravimo tyrimai – jau Panevėžyje

Autorius: Vitalė Bružienė, gydytoja

Alergologai seniai pastebėjo, kad didesnė dalis žmonių, besiskundžiančių alergijos simptomais, neserga tikrąja, klasikine alergija. Šiuos simptomus sukelia kito pobūdžio nepageidaujama reakcija į maistą, vadinama maisto netoleravimu.

Moksliniai tyrimai įrodė, kad tokios lėtinės ligos kaip migrena, lėtinio nuovargio sindromas, astma, artritai, dirgliosios žarnos, ar dirglios šlapimo pūslės  sindromas,  taip pat nutukimas ar net neurologinė patologija, tokia kaip dėmesio sutrikimas ar hiperaktyvumas, yra susiję su maisto ar kitų medžiagų, dedamų įvairiais tikslais į maistą (konservantai, dažikliai ir kt.) arba sutinkamų kasdieninėje buityje, netoleravimu. Nežinodami ir dažnai vartodami netoleruojamus maisto produktus ilgainiui išprovokuojame įvairių organizmo sistemų reakcijas, suaktyviname lėtinių ligų vystymąsi, apsunkiname jų gydymą, išsekiname imuninę sistemą. Todėl žinoti kas kenkia Jūsų sveikatai – didelis privalumas.

Norime pasidžiaugti, kad Lietuvoje jau įdiegta nauja ALCAT Diagnostinė Sistema maisto ir cheminių medžiagų netoleravimui nustatyti. Apie šį naują metodą ir kalbamės su šio projekto vadove Lietuvoje Daina Visockiene.

–         Mane bei kitus gydytojus, manau, pirmiausia domina šio tyrimo pagrįstumas ir patikimumas. Kuo remiantis yra nustatomas vienos ar kitos maisto ar cheminės medžiagos netoleravimas?

– Tyrimas yra pagrįstas žmogaus kraujo ląstelių sąveikos su įvairiomis maisto ir cheminėmis medžiagomis bei įvairiais grybeliais įvertinimu. Tam naudojama laboratorinė įranga ir kompiuterinės rezultatų vertinimo programos, atestuotos tiek Europoje, tiek JAV. Tyrimo principas yra toks: pirmiausia automatizuotu aparatu elektroninio prietaiso pagalba atliekami vienos dalies tiriamojo žmogaus kraujo ląstelių tam tikri kiekybiniai bei kokybiniai matavimai. Kita dalis kraujo inkubuojama su specialiai paruoštais alergenais – maisto produktų ekstraktais, imobilizuotais ant nailoninių diskų ir įtvirtintų ALCAT reagentų padėkle. Po to labai tiksliu prietaisu, vadinamu tėkmės ląstelių analizatoriumi, įvertinamas ląstelių reakcijos stiprumas – nuo didžiausio netoleravimo laipsnio (tyrimo rezultatuose žymimas raudona spalva) iki pilno toleravimo (žalia spalva).

–        Žinome, kad kai kurie vaistai naudojami ilgesnį laiką, taip pat  gali sukelti kraujo ląstelių įvairius pakitimus. Turint tai omenyje, ar galima teigti, jog testo rezultatai visada patikimi?

– Daugumos vaistų naudojimas ryškesnės įtakos šio tyrimo rezultatams  neturi, tačiau kai kurie vaistai, pvz. kortikosteroidai ar kraują skystinantys preparatai, rezultatus gali kiek iškreipti, todėl, prieš atliekant ALCAT testą, rekomenduojama jų naudojimą laikinai nutraukti, jei tai leidžia gydymo režimas.

–    Koks šio testo patikimumas vaikams? Ar yra žinių apie maisto netoleravimą vaikiškame amžiuje?

– Europos šalyse bei  Jungtinėse Amerikos Valstijose vaikams nuo 3 metų amžiaus rekomenduojama atlikti tolerancijos testą ALCAT A maisto medžiagų rinkiniui. Jame 50 dažniausiai vartojamų produktų. Tėvai dažniausiai ALCAT testą atlieka tada, kai būna prasti klasikinės alergijos gydymo rezultatai – nežiūrint paskirto gydymo, vaiką toliau kamuoja atopinis dermatitas, jį beria, niežti odelė ar pasireiškia kiti nepageidaujami simptomai.

– Plačiau susipažinus su ALCAT tyrimų galimybėmis, peršasi išvada, jog patikimai išsiaiškinus, ko netoleruojame, galima išspręsti daugelį su sveikata susijusių problemų.

– Kiekvienam žmogui, atlikusiam maisto netoleravimo testą, yra sudaroma individuali ALCAT Rotacinė dieta pagal jo organizmo ypatybes. Ši dieta Jūsų klinikos pacientams ne tik padės išvengti netoleruojamų medžiagų bei pagerinti gyvenimo kokybę, bet ir nebadaujant lengvai pagražinti kūno linijas.

Platesnę informaciją apie ALCAT maisto netoleravimo testą Jūs rasite internetinėje svetainėje adresu www.alcat.lt