Lt En Ru

+370 45 581111 +370 698 73030 [email protected]

Stipriausi Lietuvoje darbo laikas

Registratūra: 8:00-19:00

Sporto salė: 8:00-20:00

Kai kulnį nudiegia skausmas

Autorius: Vitalė Bružienė, gydytoja
Atsikeliate iš lovos rytą, žengiate pirmuosius žingsnius, o padą ties kulnimi nudiegia skausmas. Pavaikščiojus skausmas lyg ir praeina, tačiau pavaikštote ilgiau, ir vėl pradeda skaudėti. Jeigu jus vargina būtent tokie negalavimai, ko gero, sergate liga, kuri vadinasi plantariniu fasciitu.
Pėdos kaulai sudaro lanką, kuris vaikštant remiasi į žemę daugiausia padikaulių galvutėmis bei kulnikaulio atramine dalimi. Lanką įtemptoje padėtyje palaiko raiščių, raumenų bei jų sausgyslių sistema ir stiprus, tvirtas skaidulinio audinio darinys, prasidedantis nuo kulnikaulio ir nutįstantis per visą padą pirštų link – pado fascija.
Šios minėtos (ir dar kai kurios kitos) struktūros yra labai svarbios pėdos jėgos, lankstumo bei atraminei ir amortizacinei funkcijai palaikyti.
Per daug apkrovus pėdą (dažniausiai – ryškiai padidėjus kūno svoriui, pradėjus dirbti stovimą darbą visą dieną ir pan.), pablogėjus bendram raumenų bei raiščių sistemos tonusui (staiga nustojus sportuoti, ilgesnį laiką dėl kokių nors priežasčių itin mažai judėjus, ilgiau pasirgus), taip pat dėl mažėjančio jungiamojo audinio tonuso senstant, pėdos lankas ima nuvargti, „sėda“ žemyn. Dėl to daugiau įtempiama pado fascija, ir ji siauriausioje prisitvirtinimo vietoje – kulnikaulio apatinėje srityje – ima „šauktis pagalbos“: rytą, ką tik išlipus iš lovos ir žengiant pirmuosius žingsnius, arba antroje dienos pusėje, daugiau pavaikščiojus, kulnyje lyg durte duria.
Rentgenogramose toje vietoje dažniausiai matomos mineralų sankaupos – taip organizmas bando sutvirtinti silpną vietą. Jos liaudyje vadinamos kulnies „ataugomis“. Aplink mineralų sankaupas vystosi minkštųjų audinių uždegiminiai pakitimai, kurie ir sukelia skausmą kulnyje, dažnai plintantį per visą pėdą.Kulnies skausmas žmogų priverčia netaisyklingai statyti koją. Dėl to ima kentėti ir blauzdos raumenys bei kelio,o vėliau ir klubo sąnariai.

Gydymo būdai priklauso nuo ligos stadijos bei tą ligą sukėlusių priežasčių. Vienam žmogui užtenka šiek tiek pakoreguoti avalynę, pamankštinti, pamasažuoti pėdas ir blauzdas, pritaikyti fizioterapines procedūras, o kitam gelbsti tik tabletės ir į sergančią sritį leidžiami vaistai ar chirurginė operacija.

Kulnies skausmus išgydyti galima beveik visada. Plantarinis fasciitas – viena iš dažnesnių, tačiau anaiptol ne vienintelė skausmo priežastis. Kulnies skausmus gali sukelti ir Achilo sausgyslės problemos, sausgyslių tepalinių maišelių uždegimai, kulnikaulio augliai, prie kulnies esančių sąnarių ligos bei kitos priežastys. Svarbu nustatyti tikslią diagnozę.
Profilaktikai siūlyčiau pasirūpinti savo pėdomis, kol jų dar neskauda: dažnai pavaikščioti pasistiebus, ant kulnų, ant išorinių bei vidinių pėdų skliautų, pamėgti minti dviratį, pavaikščioti basam, pašokinėti. Taip pat svarbu rinktis patogią avalynę ir, žinoma, neprisiauginti per didelio svorio. Nes jeigu pėdos skliautą slėgs dukart didesnis svoris, negu priklausytų, vargu ar ir pats geriausias gydytojas galės jums padėti.